Jak vypoklonkovat Synaptics z Windows 10?

Neodbytné ovládače Synaptics se furt reinstalovaly zpátky do Windows 10. Tak jsme jim to zatrhli.

ikona Windows 10

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Windows 10: jak se zbavit ovladače touchpadu od Synaptics?

Také máte averzi vůči zbytečným programům? Těm, co nejenže se samy spouští, zbytečně běží v paměti a navíc se i po odinstalaci znovu nainstalují? Nadstavbám ovládačů v podobě podpůrných aplikací. Ovládačů, které nám výrobci dané hardwarové komponenty mají potřebu vnutit, i když k nim existuje alternativa přímo v operačním systému. Jedním z takových jsou i ovladače a dodatečné programy touchpadu od Synaptics, které i když dveřmi vyhodíte, tak vám oknem restartu vlezou do Windows zpět. Jak se jich zbavit?

Synaptics zdá se trpí nejen vševědoucností typu, že ví, co je pro jeho zákazníky nejlepší, ale i urputnou vlezlostí: ať odinstalováváte, jak odinstalováváte, tak v systému zůstává. Nezbývá než upravit registr.

Jak se zbavit ovladače touchapu od Synaptics?

  1. Spustíme Editor registru (např. přes příkazový řádek vyvolaný Win + R a zadáním příkazu regedit);
  2. navigujeme na řetězec HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Synaptics\SynTP\Install;
  3. zvolíme klíč DeleteUserSettingsOnUpgrade, přes pravé myšítko dáme Změnit a Údaj hodnoty změníme z výchozí 1 na 0;
  4. zavřeme Editor registru;
  5. otevřeme Ovládací panelyProgramy a funkce a odinstalujeme Synaptics Pointing Device Driver;
  6. restartujeme.

Ovladače Synaptics včetně doprovodné nápovědy a podpůrného nastavení touchpadu jsou pryč, o čemž se můžeme přesvědčit jejich absencí v běžících procesech a položkách po spuštění ve Správci úloh. Pro případ, že byste někdy měli zůstat odkázáni pouze na touchpad a potřebovali využít složitější funkce než jsou pohyb kurzoru a volba tlačítky. ponechte si raději instalátor ovládače v zálohovaném softwaru.

Problém nastavení Vymazání uživatelských preferencí po upgradu/aktualizaci systému Windows 10 se týká vícero funkcí, Microsoft ho pomocí aktualizací postupně odstraňuje.

Zdroje

  • Microsoft