Na malware se Zemana Antimalwarem

Samostatný antimalwarový modul Zemana Antimalware nabízí on-demand skeny i rezidentní štít…

ikona střetu black hat a white hat

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Zemana AntiMalware: zasvěcena boji s malwarem

Zemana AntiMalware je aplikace vyhrazena na likvidaci malwaru. Nepočítá se s jejím nasazením, coby primárním zabezpečením počítače – i proto je kompatibilní s většinou klasických antivirů a bezpečnostních balíků. Krom skenů na vyžádání umožňuje i ochranu v reálném čase, kterou lze dále vylepšit o cloudovou kontrolu souborů předtím, než jsou spuštěny v systému…

Instalace Zemana AntiMalware je prostá: stačí vybrat jazyk (je i Čeština), umístění v systému, ikonu na ploše a zda chceme zapnout i ochranu v reálném čase. Hned po instalaci Zemana aktualizuje databázi malwarových definic, spustí rezidentní štít a je připravena k používání.

Výchozí obrazovka napoví, že Zemana AntiMalware má jen dvě hlavní funkce: skeny na vyžádání a rezidentní štít. 

Skeny na vyžádání jsou jen dva: rychlý, chytrý Smart Scan a komplexní Deep Scan. Smart sken běžel 10:45 minuty při kontrole 80767 položek, přičemž identifikoval dvě podezřelá nastavení Google Chrome. Deep scan prochází systém kompletně, proto mu to může trvat i 28:27 minuty při analýze 220088 souborů. 

Při pozitivním nálezu se prostředí programu příhodně přeskinuje do červené, aby si získal pozornost uživatele. S identifikovanými objekty se dá nakládat přes položku Repair, která nabízí:

 • Repair – přesune objekt do karantény; 
 • Exclude Item/Folder – vyjme položku či celý adresář ze skenování Zemana AntiMalware;
 • Apply to All => Quarantine, Delete, Eclude – aplikuje požadovanou reakci (karanténa, vymazání, přidání do výjimek) na všechny nalezené objekty; 
 • Report as safe – nahlásí objekt společnosti Zemana coby bezpečný; 
 • Copy Details – zkopíruje podrobné informace o položce (název a popis objektu, jeho MD5 hash, vydavatele, velikost, verzi…);
 • Google – vyhledá danou položku ve výchozím prohlížeči na Googlu.

Rezidentní štít analyzuje a chrání systém v reálném čase. V nastaveních je ho navíc možno účinit účinnějším pomocí technologie Pandora Cloud-Sandbox, která pro uživatele spustí a zkontroluje soubory v cloudovém sandboxu předtím, než jsou spuštěny v systému. 

Nastavení Zemana AntiMalware

V nastaveních Zemana AntiMalware najdeme

 • volbu jazyka; 
 • plánování skenu (času a typu); 
 • vytváření bodu obnovy systému před čištěním detekovaných infekcí; 
 • zapnutí rezidentního štítu – včetně možnosti použití i technologie Pandora Cloud-Sandbox
 • správu výjimek, kontrolu aktualizací a pokročilá nastavení. 

U pokročilých nastavení je uživatel varován, že k jejich konfiguraci by neměl být naprostým nováčkem. Nicméně tato pokročilá nastavení zahrnují jen automatické spuštění se startem systému, automatické nahrávání podezřelých souborů do cloudového systému, analýzu i kořenových certifikátů a speciální přístup k doplňkům prohlížeče, kdy jsou všechny defaultně považovány za škodlivé.

Zemana AntiMalware souhrnem

Zemana AntiMalware je určena k identifikaci a odstraňování virů, trojanů, rootkitů, spyware, adware a všech možných typů potenciálně nechtěných aplikací. Není zamýšlena coby primární antivirus, díky čemuž je ovšem kompatibilní i při nasazení do systému s dalšími bezpečnostními programy. Její primární funkcí bylo poskytovat zabezpečení proti malwaru, což ovšem v době, kdy komplexní bezpečnostní balíky zahrnují i antimalwarový sken kapku zaostává.

Nicméně se dá nasadit všude tam, kde primární zabezpečení (antivir a firewall) mají být co nejjednodušší (například z důvodu nezatěžování systému), a je třeba spíš jen občas provést antimalwarový sken na vyžádání.

Po 15denním testování je třeba přejít na verzi zdarma, která postrádá ochranu v reálném čase, nebo zakoupit verzi Zemana AntiMalware Premium.