Jak se vrátit k Windows 7 či 8.1?

Windows 10 není pro každého – mnozí raději volí downgrade zpátky na Windows 8/8.1 či ještě lépe na Windows 7– jak downgrade provést?

ikona Windows 10

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Windows 10: jak se vrátit k předchozí verzi Windows?

Windows 10 se ne vždy setkají s příznivou reakcí uživatelů. Zvláště v poslední době, kdy si upgrade vyloženě vynucují a někdy ho spouští i po stisknutí křížku nabídky k upgradu. V takovém momentu vytane v mysli každého jediná otázka: jak se vrátit k předchozí verzi Windows?

Downgrade Windows 10 aka přechod na starší verzi systému Windows, provedeme několika kroky:

1) Optimálně zazálohujeme všechna důležitá data.

2) Jeden měsíc po upgradu se k předchozí verzi vrátíme přes menu Nastavení – Aktualizace a zabezpečení – Obnovení – Přejít zpátky k Windows 7/8.1. Tato možnost ovšem nemusí být dostupná, pokud:

  • je systém od výrobce nastaven tak, že spouští Windows z instalační image WIMBoot;
  • odstranili jste stará Windows ukrytá ve skrytém adresáři Windows.old například pomocí nástroje Vyčištění disku;
  • uplynula lhůta jednoho měsíce.

V těchto případech pokračujeme dále.

3) Pokud to výrobce umožňuje a počítač byl výrobce zkompletován se starším systémem Windows, můžeme se vrátit k předchozí verzi Windows jejich obnovením do továrního nastavení. Opět navigujeme v menu Nastavení – Aktualizace a zabezpečení – Obnovení – Obnovit počítač do továrního nastavení.

4) Pokud předchozí varianta z nějakého důvodu nefunguje, budete muset přeinstalovat operační systém. Musíte mít k dispozici produktový klíč svého předchozího systému a stáhnout si image požadovaného systému: Windows 7 nebo Windows 8.1. Vytvořit si instalační médium a systém přeinstalovat.

Pokud jste ještě neupgradovali a chcete se uchránit případného složitého návratu k Windows 7 či 8.1, můžete ještě před upgradem na Windows 10 nainstalovat bezplatnou aplikaci System GoBack Free. S tou obnovíte předchozí systém včetně všech jeho nastavení na jediné kliknutí.