Grooveshark už doplaval a dosrandoval

Ač se Grooveshark snažil, seč mohl, a kličkoval všemi směry, nakonec ho ty bestie z RIAA (Recording Industry Association of America) dostaly.

RIP a příjemnou cestu Západní zemí!

Grooveshark

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Grooveshark už dokličkoval

Po letech právnických kliček kolem faktického porušování autorských práv, přispívání a podněcování k němu Grooveshark skutečně skončil. Vaz mu zlomili opatrovníci autorských práv, které na několikrát utáhl na nudli, ale nakonec na něj poštvali americkou justici…

Spory Grooveshark se zástupci hudebních vydavatelů RIAA (The Recording Industry Association of America) se táhly dlouhou dobu. Zpočátku se mu dařilo schovat se zákon DMCA (Digital Milllenium Copyright Act), dle kterého je provozovatel služby pouze povinen odstranit nelegální obsah, za který právní odpovědnost nese uživatel, který ho tam nahrál.

Časem se ovšem RIAA se znelíbilo, že přesně na tomto principu byla vystavěna celá služba. V rámci prevence fatálního konfliktu se Grooveshark se zástupci vydavatelů dohodl na podílu ze zisku zobrazovaných reklam a VIP účtů. To bylo ovšem jen oddálení problému, protože zisky z reklamy byly nicotné a podíly z nich ještě nicotnější. RIAA tedy znovu mobilizovala právní sbor, tentokrát za účelem konečného zničení služby.

Grooveshark byl obžalován za porušování autorských práv, přispívání a podněcování k němu. V průběhu vyšetřování se zjistilo, že zakladatelé Sam Tarantino a Josh Greenberg nutili zaměstnance, aby sami nahrávali skladby do databáze (tím došlo k přímému porušení DMCA). Vedly se záznamy na žádost odstraněných songů a ty se opět nahrávaly zpátky z nových uživatelských účtů. Toho důsledkem nestanula před soudem jen sama společnost, ale i její zakladatelů za své vlastní porušování autorských práv.

Na Grooveshark.com visí dojemné prohlášení o sdílení hudby s fanoušky, kteří mohli takto objevovat stále nové a nové pecky. A o velmi závažných chybách, které byly učiněny navzdory nejčistším záměrům. Fakticky jde jen o minimalizaci škod za účelem co nejnižšího trestu: veřejnou omluvu, předání veškerých práv ke službě, doméně, technickým prostředkům, patentům i mobilní aplikaci do rukou RIAA.

Samozřejmě je to škoda. Grooveshark bude hudebním fanouškům chybět. A od jeho žalobců – onoho sdružení hudebního průmyslu – můžeme jen těžko čekat službu stejně finančně vstřícnou.

Jak získat playlist z Grooveshark?

Na Živě.cz ještě čtenář Norz přidal návod, jak rychle z webu vytáhnout svůj playlist – za předpokladu, že jste nedávno ještě poslouchali:

  1. jděte na grooveshark.com;
  2. otevřete konzoli (např. v Chrome F12);
  3. zvolte položku Resources;
  4. zvolte Local Stroragehttp://grooveshark.com;
  5. najděte Key librarySongs###;
  6. přes pravé myšítko zkopírujte svůj playlist.

Zdroje