Používáš TOR? Jsi extrémista!

Používání Toru a Tails je evidentně známkou extremistických tendencí

Operační pravidla představují z povahy své definice zjednodušující pohled na svět. Jak moc prostě až prostoduše mohou vypadat odhalili němečtí novináři z Norddeutscher Rundfunk a Westdeutscher Rundfunk.

Podle nich americká National Security Agency (NSA) považuje za potenciálního teroristu:

  • nejen každého uživatele TORu,
  • OS Tails
  • a spousty dalších anonymizačních služeb,
  • ale také každého, kdo na netu vyhledá byť jen pojem šifrování

Pro SOOM.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Používáš TOR – jsi extrémista

Uživatelé TOR a Tails, návštěvníci Linux Journal a ti, jenž hledají pojmy typu anonymizace a šifrování, jsou předmětem zvýšeného zájmu NSA.

Zpravodajci německých stanic Norddeutscher Rundfunk (NDR) a Westdeutscher Rundfunk (WDR) zveřejnili kód nástroje XKeyScore – nástroje na sběr a třídění dat. Ten byl již dříve zmiňován v dokumentech zveřejněných Edwardem Snowdenem coby program, který se značnou měrou podílí na monitorování uživatelů internetu. Němečtí novináři nyní odhalují jeho bližší fungování.

XKeyScore aktivně sbírá metadata o připojeních k TOR serverům a snaží se identifikovat konkrétní uživatele. Do téhož souboru uživatelů pak přiřazuje uživatele operačního systému Tails, který je v zachyceném dokumentu popsán coby prostředek zabezpečení komunikace opěvovaný na extrémistických fórech extrémisty. Dále tento soubor plní návštěvníky fóra Linux Journal a uživatele mnoha dalších anonymizačních a obdobných služeb – například: HotSpotShieldFreeNet, Centurian, FreeProxies.orgMegaProxy, Privacy.li (bez odkazu, web obsahuje vnořený obsah šiřitele malwaru bestemoney.com), MixMinion. A aby toho nebylo málo, jsou dle dokumentu zaznamenávány IP adresy těch, kteří na internetu vyhledávají informace o anonymizaci a šifrování.

Danému postupu NSA se přes výtky z hlediska ochrany soukromí netřeba divit. Jedná podle obrácené logiky: používáš anonymizační prostředky → máš co skrývat. Když se nějaký komentář snažili získat stanice NDR a WDR, dostalo se jim vyhýbavého vyjádření, že komunikace jedinců, kteří nejsou cíli kontrarozvědky, není předmětem zájmu NSA. TOR a další anonymizační prostředky používá i mnoho novinářů, disidentů a bojovníků za lidská práva. Otázkou zůstává, zda se takto na seznam extrémistů dostávají nedopatřením, či zda je tam NSA řadí vědomě.

Zdroje