Windows 10 b. 10158: hlavně Edge a pár drobností

Build 10158 Windows 10 Insider Preview přináší základní browserové funkcionality pro Microsoft Edge, vylepšování stability a výkonu napříč systémem a pár parciálních změn.

ikona Windows 10

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Windows 10 Insider Preview build 10158: Microsoft Edge dospělejší

Už je to nějaký pátek, co Microsoft vydal sestavení 10130. Od té doby se objevilo jen několik chybových záplat – ovšem nový build nikde. Až do teď. Nyní přichází Windows 10 Insider Preview build 10158, které by podle vývojářů mělo být „plné vylepšení stability a kvalit systému a doplněno několika vyšperkování uživatelského prostředí. Navíc přináší i několik skvělých, nových funkcionalit pro Microsoft Edge.“

Microsoft Edge

Microsoft Edge patří mezi nejsledovanější součásti nových Windows. V sestavení 10158 se mu dostalo:

 • temného tématu;
 • možnosti vytvoření nového okna prostým utrhnutím panelu z okna původního;
 • customizace vyobrazení při startu aplikace;
 • klasického tlačítka Home (stačí povolit pomocí Nastavení – Rozšířená nastavení – Zobrazit tlačítko Domů);
 • importu záložek z jiných prohlížečů;
 • určení podoby nového panelu;
 • podpory vyplňování formulářů a správy hesel;
 • funkčnosti přehrávání zvuku, i když je Microsoft Edge v pozadí či minimalizován.

Většina funkcionalit spíše než novinkám odpovídá standardu nastavenému jinými prohlížeči, alespoň se ale Microsoft Edge stává plnohodnotným a snad i plně funkčním browserem.

Záložky z Project Spartan

Vzhledem k tomu, že Microsoft Edge má jiné identifikační číslo aplikace než Project Spartan, mohli byste prostým upgradem na nové sestavení přijít o veškeré záložky, cookies, historii prohlížení a položky seznamu čtení vytvořené Projectem Spartan. Pokud tomu chcete zabránit a tyto itemy zachovat:

 • zkopírujte své záložky z umístění %localappdata%/Packages/Microsoft.Windows.Spartan_cw5n1h2txyewy/AC/Spartan/User/Default/Favorites
 • do složky %userprofile%/Favorites a
 • teprve poté upgradujte;
 • po upgradu zvolte v Microsoft Edge Nastavení – Import záložky z jiného browseru – a zvolte Internet Explorer. Tím se Vám importují záložky uložené pod vašim uživatelským profilem.

Ostatní

Další vylepšení se dotkla aplikace Windows Photos – krom úprav stability a výkonu se fanoušci dočkají podpory animovaných GIFů či možnosti otevřít právě prohlíženou fotografii v externím programu pomocí kontextového menu. U hlavního menu byla změněna notifikace různých činností – aktivita aplikací je zobrazována oranžovým blikáním, stahování či přesouvání v systému je vykresleno zeleným přibýváním na ikoně zleva doprava.

Byla také vylepšena různá vykreslení Continua a jeho přechodů mezi režimy PC – tablet, v češtině ještě dlouho neaktuální Cortaně se dostalo integrace s Office 365 a obecně bylo vylepšeno chování systému na zařízeních Surface 3.

Dle Microsoftu by aktuální sestavení nemělo trpět žádnými chybami. Alespoň tedy v sekci Známé potíže firma hlásá: „Nejsme si vědomi žádných podstatných problémů aktuálního sestavení, které by stálo za to zmiňovat. Ještě nyní opravujeme několik chyb z dřívějška, očekávejte jejich nápravu prostřednictvím Windows Update.

Zdroj