Vivaldi: opravdu už třetí Beta

Prohlížeč Vivaldi je dle slov vývojářů už opravdu, ale opravdu na spadnutí. Snad jen pro to a snad jen pro zvýšení komfortu svých uživatelů vydávají neskutečnou třetí betaverzi, která následuje po předchozích čtyřech technických náhledech. Co přináší?

vivaldi logo prohlížeče

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Vivaldi: stále ještě ne stabilní

Vivaldi, prohlížeč hlásící se k původní Opeře, běžící na Chromiu a Blinku, se stále ne a ne dokopat k verzi 1.0. A tak po čtyřech technických náhledech a dvou betaverzích přichází betaverze číslo 3. Aktualizuje mnoho funkcí spojených s panely prohlížeče. Bolístkou v podobě chybějících funkcí, které by týmu kolem Jona von Tetzchnera dovolil označit prohlížeč za hotový, zůstávají synchronizace a emailový klient.

Relace otevřených listů

Třetí beta od Vivaldi týmu se soustředí na chování a správu panelů prohlížeče. Proto nyní můžeme vytvářet různé relace (soubory) navzájem souvisejících webů, které se nám mají otevřít v momentě, kdy například plánuje víkendový výlet. Prostě si jen pootevíráme všechny požadované weby a v hlavním menu (pod ikonkou červeného Véčka) zvolíme Soubor – Uložit otevřené listy jako relaci. Pod přiděleným názvem na nás bude daná relace v lokaci Nastavení – Soubor – Otevřít uloženou relaci.

Každý list s vlastním zoomováním

Vivaldi umožňuje využívat v každém listu jiné přiblížení i když všechny směřují na tentýž web. Toho se dá využít, když nasáváte z navštěvovaných stran různé informace. Díky této funkcionalitě nebudete muset stále znovu přibližovat a oddalovat navštívený web, prostě si jen v každém otevřeném listě zvolíte požadovaný stupeň přiblížení. Funkci povolíte v hlavním menu: Nástroje – Nastavení – Webové stránky – Použít přiblížení listu.

Hibernace listů

Možnost hibernace listů umožňuje uživateli správu využití systémových prostředků. Pokud například máte otevřeno 50 listů, ale musíte se aktivně věnovat stejně jenom jednomu, můžete všechny listy na pozadí hibernovat. Stačí přes pravé myšítko zvolit Uspat list pro každý z uspávaných listů, nebo Uspat listy na pozadí pro všechny listy, které nejsou právě aktivní. Tím dojde k vyprázdnění listu a jím využívané paměti a znovu se načte až v momentě, kdy na něj kliknete.

Chování listů při otevírání a zavírání

Poslední novinkou je zevrubné nastavení chování listů při otevírání a zavírání. Snadno tak přizpůsobíte chování prohlížeče tomu, co nejvíc vyhovuje vaší práci. Nový list se tak otevře poslední, vedle přidruženého listu či vedle aktuálního listu . Při zavření listu vás browser přesměruje na poslední aktivní list či na další přidružený list. Chápání listu coby přidruženého se vztahuje k chování na předchozím listu,. Listy otevřené coby odkazy z listů předchozích chápe Vivaldi coby přidružené.

Krom uvedených fičur vývojáři pracovali na vylepšení stability, výkonu a uživatelského rozhraní Vivaldi. A jarní, ostrá verze je tentokrát prý už zcela určitě za rohem. Ať už milovníci Opery 12 či nových forků/browserů – budeme se těšit.

Zdroje