Retro ThinkPad: reinkarnace klasiky

David Hill šéf design týmu Lenova škádlí fandy představou oživení klasického designu ThinkPadu, zplacatělého do 18 mm a nadupaného nejnovějším železem. Zatím mu říkají Retro ThinkPad.

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Retro ThinkPad: klasika nejklasičtější

Šéf designu Lenova David Hill silně brknul na strunu nostalgie milovníků klasického ThinkPadu. V blogpostu se zmínil, že si pohrává s myšlenkou oživit původní design ThinkPadu, v rámci dnešních trendů ho kapku připlacatit a samozřejmě vybavit nejnovějším hardwarem. Koncept dostal jméno Retro ThinkPad – pravděpodobnost jeho realizace bude záviset na vybuzené nákupní reakci.

První modely ThinkPadu se objevily před 23 lety. Stovky modifikací zcela pozměnily původní koncept ThinkPad 700c Richarda Sappera v něco, co si již nezískává srdce a oblibu příznivců originálu. Postrádají klasické znaky:

 • červený gumový čudlík (familiárně nazývaný mnoha nezveřejnitelnými jmény:);
 • modrý Enter;
 • sedmiřádkovou klávesnici;
 • displej s poměrem hran 16:10;
 • hardwarové ovládání zvuku;
 • LED kontrolky různých funkcí aj.

Hill situaci vývoje designu ThinkPadu komentuje: „Stejně jako u jakýchkoliv jiných změn existují jedni, kteří je vítají, a druzí, kteří by se bez nich nejraději obešli. Je nepravděpodobné, že by někdo dneska chtěl původní ThinkPad 700c o tloušťce 5,6 cm – ale některým třeba chybí sedmiřádková klávesnice. Design ThinkPadu se ovšem musí vyvíjet, aby přilákal nové zákazníky a držel krok s dynamicky se vyvíjejícím trhem. Ostatně v oblasti designu je téměř nemožné uspokojit všechny. Nebo že by ne?“

Odpovědí, která by měla uspokojit všechny, je dle Hilla navázání na typické prvky – jejich skloubení s aktuálními trendy a samozřejmě hardwarová výbava schopná čelit nárokům dneška.

Retro ThinkPadu by tak neměly chybět zmiňované prvky doprovázené dalšími jak typickými, tak časem posbíranými prvky:

 • pevné panty, hutné tělo;
 • klasicky pojatý touchpad;
 • mnohými nenáviděné prohození kláves FN a CTRL;
 • lampičky v rámu displeje;
 • čtečka otisku prstu.

Reinkarnovaný ThinkPad by měl ovšem kapku zhubnout – z 56 mm roku 1992 na nějakých 18 mm. Tenké tělo by přiměřeně lehké býti mělo, výdrž, hardware a další specifikace pak budou záviset na realizaci samotné.

Hill (či třeba šikovně navlečený marketing Lenova) zatím zkouší ohlas fandů ThinkPadu a potenciálních kupujících, sbírá jejich reakce a vyzývá k ohlasu: „Nasedněte se mnou do stroje času designu ThinkPadu. Zapněte si bezpečnostní pásy a podělte se o své názory. Pomozte mi pochopit možnosti, které Retro ThinkPad může naplnit. Dejte tvar budoucím ThinkPadům společně se mnou!“

O tom, že se tato myšlenka, tento koncept a tato výzva trefily do černého, svědčí tisíce komentářů pod blogpostem samotným i kdekoliv jinde na netu, kde se objevila zmínka o oživení klasického ThinkPadu.

Zdroje