Temné téma – Windows 10: jak na něj?

Pro milovníky temnoty, noci a vlastních očí máme jednoduchý tweak Windows 10 Insider Preview, kterak si temné téma zprovozniti…

ikona Windows 10

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Windows 10: temné téma – jak na něj?

V posledních sestaveních ukázkových verzí Windows 10 se objevila možnost temného naskinování Průzkumníka Windows a dalších systémových prvků. Tato možnost jistě oblaží nespavce a jejich věčně vypálené sítnice jinak stále bílými prvky zobrazení. Jak tedy očím ulevit a Windows potemnit?

Pokud v posledním buildu Windows 10 č. 10074 zamíříte do Windows Store a zadáte zkratku CTRL + T, prostředí aplikace bude změněno ze světlého na tmavé. Opětovný stisk zkratky pak vede ke zvratu na původní provedení rozhraní Windows Store. Ovšem tento trik funguje právě pouze zde – chceme-li vyzkoušet tmavé provedení i jiných systémových prvků, musíme upravit registr:

  • otevřeme Editor registru (např. pomocí zkratky Win + R inicializujeme příkazový řádek a zadáme příkaz regedit)
  • vyhledáme klíč registru HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize
  • přes pravé myšítko vytvoříme nový zápis typu DWORD (32-bit) a nazveme ho SystemUsesLightTheme
  • nastavíme jeho hodnotu na 0
  • restartujeme počítač

Tímto způsobem vlastně vytvoříme zápis v registru pro defaultní – světlé rozhraní počítače a vypneme ho. Objeví se nové, temné vyobrazení aplikací jako Fotky, Xbox Video a systémových položek (např. okna Nastavení). Temné téma se ovšem nemusí vykreslovat na všech těchto položkách.

Pokud budeme chtít vrátit světlé téma zpět, stačí opět navigovat registrem k danému klíči a změnit jeho novou hodnotu na 1. Veškeré úpravy registru jsou samozřejmě na vlastní nebezpečí a mohou dále podkopat stabilitu nestabilní, zkušební verze Windows 10.

Zdroje