Google Chrome se chystá zabít Flash

Google Chrome nebude nádále zobrazovat flashové prvky, které považuje za nepodstatné pro obsah strany – aka reklamu.

Google Chrome: ikona stabilní větve prohlížeče

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Chrome přestane zobrazovat většinu Flashe

Google Chrome nebude nadále zobrazovat webové prvky v Adobe Flash, které nejsou pro obsah stránky podstatné. Prohlížeč by tak nadále měl zobrazovat pouze videopřehrávače – snad i rozhraní her. Ovšem flashové reklamy by z něj měly zmizet. Novinka byla uvolněna do vývojové větve již v březnu, nyní si nachází cestu do stabilní verze.

Nastavení Chrome podle vývojářů „automaticky zablokuje obsah pluginů, který má jen okrajový význam vzhledem k webu. To vám pomůže ušetřit drahocennou výdrž na baterii a množství cyklů procesoru. Ale nebojte se, primární obsah webových stran (hry, videa atd.) by stále měl v pohodě běžet.“ Toto nastavení by mělo být ve stabilní větvi Chrome aktivní od 1. září 2015.

Důvodem masivního blokování Adobe Flash jsou jeho neustálé bezpečnostní problémy a časté kybernetické útoky vedené právě jeho prostřednictvím. Ostatně i samotné reklamy byly přímo zneužívány k šíření škodlivého kódu pomocí tzv. malvertising (spojení malicious advertising či malware advertising – tedy škodlivá či malware šířící reklama), kdy reklama sama sloužila pouze k zakrytí pokusu o nakažení počítače.

Zkomplikovat to může život provozovatelům flashových reklam, kterým Google doporučuje automaticky konvertovat tyto reklam do formátu HTML5, nabízí vytvoření nových pomocí bezplatně dostupných nástrojů třetích stran a slibuje, že již brzy budou moci nahrávat reklamy v HTML5 přímo do AdWords.

Milovníci rychlosti a nesnášenlivci reklam jistě zajásají – a stále zmenšující se podpora technologie Flash v aktuálně nejrozšířenější prohlížeči Google Chrome jistě přispěje k jejímu úplnému konci.

Zdroje