Stát OKD neodkoupí

Nabídka na odkup společnosti OKD soukromým investorům stále zůstává na stole. Vláda totiž nepřistoupila ani na výzvu odborářů a státní podnik DIAMO OKD neodkoupí. Ostatně i jen nabídka na případný odkup státem by celý prodej pouze komplikovala.

SEO specialista a copywriter Daniel Beránek

OKD je od loňského roku v insolvenci. Úspěch reorganizace přitom závisí na nalezení  partnera, který by pomohl s provozem i s následným útlumem těžby uhlí. V listopadu proto OKD oslovilo na 200 potenciálních partnerů, mezi nimi i státní podnik DIAMO.

Celou situaci mírně zkomplikovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podalo totiž návrh na odkup OKD státem s tím, že stát by se stejně nakonec musel postarat o útlum těžby a propuštěné zaměstnance společnosti. Tím de facto vyslalo signál, že už dopředu nevěří buď v úspěch prodeje soukromým společnostem, nebo v úspěch následné správy podniku. Návrh ministerstva ještě podpořili odboráři OKD, kteří se také domnívají, že útlum těžby dopadne nejlépe pod kuratelou státu.

Vláda, s výjimkou ministrů za ČSSD, tento postoj odmítla. Ústy ministra financí Andreje Babiše zainteresovaným vzkazuje: „Závěry o tom, že celý proces těžby včetně postupného útlumu zajistí stát nejlevněji, nebo že soukromý investor na postupný útlum nevydělá, považujeme za nepodložený a předčasný. Trváme na tom, že role státu přichází až v okamžiku, kdy nebude předložena řádná nabídka soukromého investora, přičemž případná závazná nabídka ze strany státní společnosti jednoznačně poškozuje prodejní proces, a tedy celé OKD.“

Podle nezávislých analytiků je úvaha vlády správná a záchrana státem by měla přijít až ve chvíli, kdy nebude ze situace jiné východisko. Navíc stát už v OKD angažován je, a to sice prostřednictvím státem vlastněného podniku Prisko, který OKD půjčil 700 000 000 korun a dosadil do představenstva a vedení své lidi. Hledání strategického partnera tak jen zbytečně poškozují unáhlené závěry a stranické půtky politické reprezentace. O OKD má přitom zájem velký počet společností z řad těžařů, energetických firem i private equity fondů.

Drobnou třešničkou na celé kauze je fakt, že Ministerstvo financí odmítlo odkup OKD prostřednictvím státního podniku DIAMO, který ovládá Ministerstvo průmyslu o obchodu, a přitom dle všeho chtělo odkoupit OKD prostřednictvím akciové společnosti Prisko, kterou coby jediný akcionář ovládá samo.

Zdroje

  • ČTK