Beethoven jazzykem Uriho Caine rozezní MFO

Moravská filharmonie chystá na únor crossoverový zážitek v podobě skladeb Uriho Caine inspirovaných opusy Ludwiga van Beethovena. Americký skladatel a klavírista dekonstruuje v jazzových variacích Symfonii č. 9 a The Diabelli Variations.

uri caine

Uri Caine je známý svými rekompozicemi klasických děl Mahlera, Mozarta, Bacha a dalších mistrů. Obecně známé motivy nejen respektuje, ale především překládá do jazzu, kontrontuje s ním a rozjasňuje hudebními vtípky. Což s povděkem kvituje nejen jazzová komunita, ale také milovníci rozmanitosi a dokonce i posluchači klasiky. 

V Moravské filharmonii v Olomouci Uri Caine představí skladby Nine! na motivy Beethovenovy Deváté a The Diabelli Variations, které jsou považovány za jedny z nejlepších klavírních partů vůbec. Ostatně The Diabelli Variations byly variacemi už v rukou Beethovena, a to sice variacemi na valčík Antona Diabelliho. 

Koncert Uriho Caine spadá do širší koncertní řady C, v níž C nevyznačuje tercialitu, nýbrž zastupuje označení Crossover používané pro spojení neočekávaných prvků. A tou nemusí být jen jazz a klasika. 

V rámci řady C jsme vybírali ze žánrů, ve kterých se svébytně a rovnocenně uplatní také orchestr Moravské filharmonie. Na posluchače čeká spojení orchestrálních nástrojů s hudbou jazzovou i filmovou, a také s folklorem a muzikálem, upřesňuje Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie.

Za vážnou hudbou v nevážném a nevázaném pojetí se nejrychleji dostanete přes předprodej vstupenek, jejichž počty ovšem rychle řídnou.