Optika v budoucnu přenese 255 terabitů za sekundu

255 Tbps – tedy 21násobek současného průměru (kol 5 Tbps) úspěšně otestovali holandští a amečti fotonici:) Použili k tomu 7násobné jádro a prostorový multiplex, díky němuž jsou v jednom jádru celkem 3 ortogonální dimenze.

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Nová optická vlákna by mohla přenášet data o objemu 255 Tbps

Holandští a američtí vědci publikovali výsledky pokusu, při němž bylo po kilometr dlouhém optickém kabelu přenášeno 255 terabitů za sekundu. Nový typ optického kabelu a přidružených technologií tak umožňuje 21krát větší přenos než současná řešení.

Současná dat hladová společnost by na neinovovaných technologiích brzo vyčerpala šířku přenosového pásma. Naštěstí se touto problematikou zabývají takové týmy jako je kooperující skupina vědců z Eindhoven University of Technology (NL) a University of Central Florida (USA). Ti přicházejí s inovací v podobě nového optického vlákna, které by mělo předejít krizi přenosové kapacity.

Nové optické vlákno by mělo mít sedm přenosových jader namísto současného jednoho. Dále využívá dalších dvou ortogonálních dimenzí pro přenos v každém jádře vlákna. Celkově by tak nové vlákno mělo být schopno přenést až 21krát více informace. Kombinací těchto metod tedy bylo dosaženo přenosu o mohutnosti 255 Tbps.

Zdroje