Ovládací panely prý nahradí Nastavení

Duplicita ovládání se Microsoftu nelíbí. Místo aby redesignoval původní Ovládací panely, prý bude ladit – zatím příliš nepoužitelné – Nastavení.

ikona Windows 10

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Ovládací panely z Windows brzo zmizí

Nad dalším typickým prvkem Windows se stahují mračna. Jde o Ovládací panely, sloužící k nastavení nejrůznějších funkcí systému a ovládání systémového hardwaru. Microsoft zvažuje jejich likvidaci, protože je víceméně nahrazuje nabídka Nastavení z nejnovějších Windows 10.

Klasické Ovládací panely Windows patrně ze systému zcela zmizí. Dle všeho se je Microsoft chystá nahradit aktuální nabídkou Nastavení, která se objevila v nejnovější verzi operačního systému Windows. Vypovídají o tom reakce předních manažerů Microsoftu na dotaz jednoho z testerů jménem Rogers @billybobjoe2211: Proč existují Ovládací panely i Nastavení. Proč nejsou jen Ovládací panely? Proč polovičatě nahrazujete Ovládací panely. Co se to s tím děje?

Nejprve se ozval Brandon LeBlanc z vývojového týmu mající na starost podporu Windows Insider Program s tím, že: Nastavení nakonec Ovládací panely nahradí. Některé prvky ještě ovšem stále nebyly přesunuty [do nabídky Nastavení]. Ale Ovládací panely jsem už několik měsíců nepoužíval.

A na to odpověď ještě doplnil šéf vývoje operačního systému Windows Gabe Aul, akcentujíc nepraktičnost duplicity ovládacích prvků jak z perspektivy vývoje, tak z hlediska spotřeby systémových prostředků: To, že máme dvě samostatné implementace, se nakonec rovná složitějšímu kódu a větší spotřebě diskové a operační paměti. Sloučit je pouze v jednu bude úspornější.

Na jednu stranu se zdá být tento krok logický. Nová Nastavení odpovídají vizuálnímu stylu nového systému. Na stranu druhou ovšem Microsoft opět jde proti uživatelské obeznámenosti se systémem, stejně jako činil v případě nabídky Start – a co je horší – i když ústy Aula a LeBlanca v podstatě deklaruje, že Nastavení mohou Ovládací panely nahradit, není tomu tak.

Pokročilá konfigurace Ovládacích panelů není v Nastaveních ještě vůbec přítomna, což zjistí každý, kdo zkusí nastavit třeba tiskárnu. Zatímco v klasických Ovládacích panelech najde vše od Obecného popisu, přes Zabezpečení až po konfiguraci portů zařízení, v moderním Nastavení může tak akorát Odebrat zařízení.

Možná by vývojáři v Redmondu mohli prostě přizpůsobit téma Ovládacích panelů vizuálnímu stylu Desítek a na smetiště dějin poslat nepříliš povedená Nastavení.

Zdroje