November Update Windows 10 už je tu!

Windows 10 se už dostalo první velkého updatu, tzv. Listopadového povýšení. To přináší spoustu vylepšení pod povrchem systému, vzniknuvších za spolupráce s tisícovkami partnerů na dolaďování nejrůznějších aplikací a plné kompatibilitě s Desítkami.

ikona Windows 10

Nové funkce čekají Microsoft Edge, Cortanu a vylepšení systémových aplikací Mail, Calendar, Photos, Groove, Xbox, Store, OneNote, Solitaire a dalších.

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Listopadový update Windows 10 už je venku!

První téměř povýšení systému Windows 10 už je na světě. Věrno měsíci uvolnění nese neoficiální jméno November Update a kódové označení verze 1511, 10586. Přináší vylepšení výkonu a uživatelské interakce se systémem vůbec díky inovacím aplikací Microsoftu i softwaru a ovládačů třetích stran.

Terry Myerson, viceprezident Microsoftu, deklaruje, že listopadové povýšení Desítek z nich udělá již zcela funkční systém. Říká: „Tímto updatem jsme dosáhli bodu plné dospělosti systému. Nyní už můžeme s jistotou doporučit i pro nasazení v organizacích… Aktualizace přinášejí vylepšení všech aspektů systému včetně vylepšení partnerů, kteří aktualizovali své aplikace a ovládače zařízení tak, aby bylo dosaženo plné kompatibility s Windows 10.“

November Update tedy přináší

 • vylepšení výkonu napříč celým systémem – např. bootování Windows 10 by mělo být o 30 % rychlejší než na stejném zařízení poháněném Windows 7;
 • u Microsoft Edge byl zvýšen výkon a zabezpečení, prohlížeč je vybaven plně funkčními náhledy neaktivních panelů (na přejetí kurzorem po oušku panelu) a synchronizuje Záložky a Seznam k přečtení napříč instancemi aplikace téhož uživatele;
 • parciální úpravy se dotkly aplikací Mail, Calendar, Photos, Groove, Xbox, Store, OneNote, Solitaire a další.

Novinky spadající do práce s Cortanou jsou aktuální pouze pro americké uživatele. My můžeme pouze doufat, že:

 • použití a rozpoznání informací z poznámek psaných ručně,
 • sledování nejrůznějších událostí,
 • včasné připomínání kam a kdy jít;
 • upozornění na výskyt oblíbených slevových kupónů (při nákupech v prohlížeči Microsoft Edge)

si brzo najdou cestu i k nám.

Korporátní sektor

Mnoho novinek listopadového updatu se týkají korporátního sektoru. Všechny se točí jednak kolem zabezpečení počítačů a citlivých informací, jednak kolem organizační správy instancí Windows 10 na zařízeních uživatelů v organizacích. Změnou, která vyvolá největší rozruch, bude určitě možnost vypnout telemetrické funkce. I když jsou sbírají jen obecná a anonymizovaná data o používání zařízení, vzbudily tyto funkce mnoho podezíravosti, a proto je budou uživatele firemních Windows 10 nejspíš vypínat. I když to Microsoft nedoporučuje.

Správa meziplatformní interoperability zase umožní IT oddělením bezpečně začleňovat nejrůznější zařízení Windows 10 používaná zaměstnanci v rámci způsobu práce BYOD (Bring Your Own Device), tedy práce pro organizace na vlastním, soukromém zařízení. Tato správa zahrnuje Mobile Device Management a Azure Active Directory Join, funkce zabezpečující přenos dat mezi firemními instancemi Desítek. Zabezpečení samotného systému pak obstarají:

 • Credential Guard – ochrana zabezpečovacích údajů typu přihlašovací jména a hesla, chrání tyto údaje ve virtualizovaném prostředí a zabraňuje častému hackerskému útoku typu „pass the hash“ zneužívajícího zranitelnosti v hashování zabezpečovacích údajů;
 • Device Guard – ochrana zařízení- využívá bootování typu Trusted Boot, aby zamezila instalaci hluboko pronikajícímu malwaru;
 • Windows Hello – funkce využívající biometrické údaje jako např. snímek tváře uživatele k autentizaci a
 • Windows Defender – systémový antimalware.

Bezpečnost firemních dat chce Microsoft v dalších aktualizacích systému posílit jejich úplným oddělením a udržováním mimo dosah soukromých systémů a aplikací zaměstnance.

Windows Update for Business a Windows Store for Business

Utility Windows Update for Business a Windows Store for Business umožní správcům sítí do nejmenších podrobností určit pravidla aktualizací počítačů organizace (včetně jejich grupování do nejrůznějších skupin) a definovat programy, podmínky a způsoby, které a kterými budou moci uživatele instalovat nové aplikace do firemních Desítek.

Mnoho úprav Windows 10 patrně zůstalo skryto pod povrchem systému. Každý, kdo chce zjistit, zda nový update odstranil bolístku jeho systému, může buď počkat, až se systém aktualizuje sám, nebo zkusit v Nastavení odkliknout Aktualizace a zabezpečení a dát Vyhledat aktualizace.

Zdroje