Opera 38: inovace ve stabilní verzi

Stabilní verzi již poctili svou přítomností: režim úspory energie, video pop out, vylepšení nativního blokátoru reklam a drobné úpravy Rychlého přístupu.

Opera: ikona stabilní větve prohlížeče

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Osmatřicátá Opera: stabilně úsporná

Stabilní verze Opery servíruje vše vyzkoušené z verze vývojářské. Funkcionality, které aktuálně nemá žádný jiný z konkurenčních browserů, jí staví do role právoplatné královny inovace. Hlavní novinkou je režim úspory energie, které doplňují parciální vylepšení ostatních utilit.

Opera se hned po nainstalování připomene s fičurkou video pop out (možnost zobrazit video v ořezaném okýnku bez jakýchkoliv dalších prvků), kterou představila již minulá verze. Verze aktuální přináší mnohem větší bombu – a to sice úsporu energie baterie. Spořič baterie se více než hodí právě do prohlížeče, protože ten je dnes tou zdaleka nejpoužívanější aplikací na počítači, připomíná vedoucí vývojářů Pawel Miniewicz. Hodiny poslouchání hudby, sledování videa či prostě brouzdání s pomocí mnoha otevřených panelů spolehlivě vyčerpá výkon vašeho stroje a vycucá jeho baterku.

Opera úsporu nabídne v momentě, kdy odpojíte notebook od sítě, a pak se ještě jedno připomene, když úroveň energie baterky klesne pod 20 %. Aktivní spořič sníží vykreslování na 30 snímků za sekundu, sníží náročnost vykreslování neaktivních panelů (například stopne animace ve Flashi), pauzne veškeré neaktivní doplňky prohlížeče, optimalizuje JavaScript, přestane animovat funkce rozhraní prohlížeče atd. Účinnost úspory se pohybuje kolem 50 % ve srovnání například s Google Chrome (tedy prohlížečem poháněným stejnými technologiemi: Chromiem a Blinkem). Navíc ji lze ještě zintenzivnit, a to zapnutím blokováním reklam – které prohlížeč taktéž nabídne v rozhraní pro spuštění úspory energie.

Úspora energie baterie má i sekundární, závislé výhody, které doceníme už v brzkých, letních parnech. Snížení náročnosti prohlížeče vede totiž i k tomu, že se tolik nezahřívá celý notebook. Což vede k tomu, že ho není třeba tolik chladit. Což vede ještě k další úspoře energie, kterou by jinak bylo třeba vynaložit na chlazení notebooku. Úspora energie baterie přichází v třicáté osmé verzi nejen z vývojářské větve browseru do větve stabilní, ale je implementována i pro linuxovou verzi Opery.

Krom všech těch úspor Opera vylepšuje:

  • nativní blokování reklam o možnost přidání vlastních blacklistů;
  • Rychlý přístup
    • položky se nemažou přímo, ale přes koš, a nehrozí tak jejich nechtěné odstranění;
    • na postranním panelu přibyla ikonka Rozšíření pro okamžitý přístup k nim;
  • témata prohlížeče o přidání vlastních obrázků.

Zdroje