Windows 10 obsahuje revoluční nástroj: blokování aktualizací

To, co jinde ani není nijak řešeno (nechcete – neaktualizujete), to má ve Windows 10 vlastní utilitu žeroucí systémové prostředky, uživatelovu pozornost a uživatelovu trpělivost vůči tomuto OS – nástroj na schování aktualizací.

ikona Windows 10

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Windows 10 budou mít dokonce nástroj na blokování automatických aktualizací

Microsoft v cílové rovince před uvolněním Windows 10 aktualizuje RTM verzi systému svých testerů v podstatě neustále. Stále nachází funkční chybičky a díry v zabezpečení, jejichž počet chce alespoň minimalizovat v momentě slavnostního uvedení nových Windows. Navíc se z neustálého upouštění informací z Redmondského doupěte zdálo, že uživatelé běžných verzí Desítek nebudou moci vypnout automatické aktualizace. Nyní Microsoft vydává nástroj, který by měl umožnit tyto aktualizace blokovat.

Nástroj, který by měl uživatelům pomoci blokovat funkci automatických aktualizací, byl sám uvolněn coby aktualizace pod kódovým označením KB3073930. Po jeho nainstalování budou moci uživatele schovat – a tedy nenainstalovat – nabízené aktualizace systému a ovládačů hardwaru.

Microsoft tento nástroj uvolnil jen pár dní poté, co jedna z aktualizací způsobovala pády Internet Exploreru ve Windows 10 a zároveň si mnoho účastníků program Windows Insider ztěžovalo na problémy s grafickými kartami NVIDIA po poslední aktualizaci systémových ovládačů. Tyto problémy přitom nejsou ojedinělé – naposledy takto jedna z aktualizací Windows 8 způsobovala zacyklované restartování počítače. A právě tyto problémy vzbudily masivní obavy z toho, že by aktualizace Windows 10 musely být pro příště pouze automatické a navíc povinné.

Ostatně to naznačovala i definice licence EULA rozeslaná OEM partnerům Microsoftu v momentě uvolnění buildu 10240:

Tento software periodicky vyhledává aktualizace systému a jeho aplikací, stahuje je a instaluje.

Můžete získat pouze aktualizace od společnosti Microsoft a autorizovaných partnerů, přičemž Microsoft může být nucen aktualizovat Váš systém, abyste tyto aktualizace mohli nainstalovat.

Odsouhlasením těchto licenčních podmínek souhlasíte s tím, že budete přijímat tento způsob automatických aktualizací bez jakýchkoliv dalších výhrad.

Tyto licenční podmínky se týkají domácích uživatelů. Firemní uživatelé budou mít k dispozici mj. i tzv. Long Term Servicing Branch verzi Windows 10, která bude přijímat pouze bezpečnostní záplaty a aktualizace – a nebudou jí vnucovány nové funkcionality systému v rámci zachování plně kompatibilního prostředí systému.

Nyní se tedy zdá, že ani domácí uživatelé nebudou muset přijímat povinné aktualizace. Je vůbec s podivem, co všechno nakonec uživatel ocení u operačního systému Windows. To, co by ho u ostatních systémů nenapadlo ani řešit, je v tomto systému řešeno – a uživatel sám je nakonec i rád, když se tomuto řešení může vyhnout.

Zdroje