Jak na Facebooku zakázat vyhledání podle telefonu?

Na Facebooku byla objevena chyba v zabezpečení uživatelských dat snadno přístupných přes dohledání pomocí telefonního čísla. Jak se nestat terčem těžařů big dat, které je možno zneužít k čemukoliv?

Facebook: ikona sociální sítě, služby a společnosti

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Jak na Facebooku zakázat vyhledání podle telefonu?

Jak se zdá, z Facebooku lze vytáhnout spoustu informací o uživateli jen tím, že znáte jeho telefonní číslo. Pokud vám to přijde neuvěřitelné, prostě jen vyhledejte své telefonní číslo nejlépe z nějakého ne-přátelského facebookového účtu. Jakpak tuto fičuru rovnou chybě v zabezpečení soukromých údajů vypnout?

Pokud Vás ani vyhledávání vlastních informací nepřesvědčilo o vypnutí této funkcionality vězte, že tato data jsou prý přístupná, i když v nastavení zvolíte, že dané telefonní číslo nemá býti veřejně dostupné. Velkotěžařům dat pak stačí na tuto příležitost optimalizované skripty, aby sklidili databáze nejrůznějších informací o takto zpřístupněných jedincích.

Abychom tomu alespoň trochu zamezili:

  • navigujme do Nastavení – Soukromí;
  • u položky Kdo vás může vyhledat pomocí telefonního čísla, které jste zadali? změníme výchozí Všichni buď na Přátelé nebo Přátelé přátel – přičemž užší skupina přátelé představuje bezpečnější volbu.

Po provedení můžeme opět svou dohledatelnost přes telefonní číslo ověřit pomocí nějakého cizího FB účtu.

Snad Facebook sám omezí počty dotazů generovaných přes API v čase a třeba i z jedné IP, a tím sníží riziko zneužití této chyby v zabezpečení dat svých uživatelů. A případně zavede další, účinnější metody zabezpečení úniku dat.