Open365: LibreOffice jako cloudový desktop

Open365 přináší Writer, Calc, Impress – dále KDE Kontact a 20 GB cloudu u Seafie. Navíc to není ani tak online kancelář jako spíš cloudový desktop…

LibreOffice logo

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Open365: spíš online kancelář nebo cloudový desktop?

Open365 přináší základní appky kancelářského balíku, cloudových úložiště, emailového klienta a integrovaného kecálka. To vše postavené na svobodných technologiích LibreOffice, Seafile, KDE, Jitsi a Docker. Nakolik životaschopná vypadá tato alternativa původního cloudového Collabora CloudSuite Online Editoru aka LibreOffice Online?

Open365, přístupné z open365.io, nabízí aplikace Writer, Calc a Impress z balíku LibreOffice, mailer KDE Kontact, cloudový prostor Seafile o velikosti 20 GB a možnost okamžitě komunikovat s ostatními uživateli služby prostřednictvím kecálka postaveného na Jitsi. Veškeré funkcionality jsou dostupné online prostřednictvím browseru, spravovat data a synchronizovat je lze i pomocí desktopových (Windows, Mac OS X a Linux) a mobilních klientů (Android, iOS [v plánu]).

Cloud nabízí klasické rozhraní pro online správu souborů, ať už vlastních či sdílených. Šikovná utilitka se skrývá pod Links – nabízí vytváření odkazů nejen pro download souborů a celých složek, ale i odkaz pro upload do konkrétního adresáře. Soubory jsou navíc ukládány ve verzích, což usnadňuje prevenci ztráty dat. Z běžných funkcí chybí pouze drag & drop.

Writer, Calc a Impress mají jen lehounce zjednodušené prostředí, jinak máte k dispozici jejich plně funkční verze. Jediné, co appkám chybí, je samozřejmě lokalizace včetně podpory diakritiky marginálních jazyků. Plnohodnotné nabídky programů LibreOffice společnost eyeOS, stojící za službou Open365, docílila plnou virtualizací aplikací na serverech poskytovatele a jejich zprostředkováním uživatelům pomocí HTML5 a JavaScriptu. Toho důsledkem jde spíše o cloudový desktop než online kancelářský balík, což se může projevit delšími odezvami, horší použitelností na pomalých připojeních a třeba i vzájemným omezováním při editaci souboru vícero uživateli.

Mail nabídne funkce aplikací KMail (e-mailový klient), KOrganizer (kalendář), KAddressBook (adresář) a KNotes (poznámky). Open365 se ovšem rád uspává a těžko říct, zda je ideální např. pro ty, kteří potřebují k mailu neustálý přístup.

Open365 je jistě zajímavý počin, je třeba vyčkat, jak se vyvine online verze původních LibreOffice (Collabora CloudSuite Online Editor), jak se ustálí služba vůči přenosovým nárokům uživatelů a jak si samotná eyeOS poradí s monetizací zatím bezplatné verze Open365.

Zdroje