Opera sníží paměťové nároky pomocí heap compaction

Opera se pustila do boje s fragmentací kódu v operační paměti. Výsledkem boje je funkcionalita heap compaction, která je nejen už testována v Opeře, ale posléze bude uvolněna i pro ostatní prohlížeče využívající Chromia a Blinku…

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Opera sníží paměťové nároky

Opera už nějaký den experimentuje s novou fičurou zvanou heap compaction, jejíž implementace povede ke snížení paměťových nároků prohlížeče. Radovat se mohou nejen uživatelé Opery samé, ale v podstatě všichni, kteří používají browsery založené na Chromiu a Blinku, neboť vývojáři Opery se plánují o výsledky své práce podělit s ostatními.

Funkce heap compaction (coby zhutnění kódy) se snaží minimalizovat fragmentaci kódu. Princip jejího fungování vysvětluje Daniel Bratell, vývojář Opery pracující na vykreslovacím jádře Blink:

„Mnoho uživatelů zaznamenává vysokou spotřebu paměti, zaviněnou mimo jiné i fragmentací této paměti, k níž dochází tak, že tuto paměť tvoří náhodná sekvence různě velkých kusů použité i nepoužité paměti. Zjednodušeně řečeno, pokud budete vkládat do skříňky desky různých velikostí náhodně, jen velmi obtížně využijete veškerý dostupný prostor. Na druhou stranu – pokud je při tom vkládání budete zároveň i uspořádávat, efektivněji využijete volný prostor, ale také vám činnost sama bude déle trvat. A protože tyhle desky (aka kusy kódu) vkládáme a vyndáváme neustále, nemůžeme si dovolit věnovat příliš mnoho času jejich uspořádávání.

Totéž se děje při správě paměti. Proto jsme přidali čistící fázi zvanou heap compaction, která uspořádává kusy kódu tak, aby na jeho zpracování bylo potřeba méně operační paměti, díky čemuž se zrychlují následující operace s tímto kódem.“

Při testování funkčnosti heap compaction byly navštěvovány různé obecně známé weby, na nichž docházelo k několika posuvům a interakcím s obsahem. Po cca 15 minutách vývojáři zjistili celkovou velikost takto změněně zpracovaného kódu a tedy i velikost ušetřené paměti. Výsledky jsou více než slibné: na Wikipedii.org se snížila spotřeba paměti o 40 % procent, na Amazonu o 57 % a na Gmailu až o 66 %.

Tyto úspory spotřeby paměti se rovnají rychlejší práci se stránkami, zvýšení celkového výkonu počítače a v důsledku i snížení spotřeby energie a delší výdrž mobilních zařízení. Vývojáři Opery již svou práci prezentovali svým kolegům z Googlu, díky čemuž by se nová funkcionalita heap compaction měla v brzké době objevit ve všech prohlížečích využívajících Chromia a Blinku.

Zdroje