Avast Internet Security: komplexní ochrana v jednoduchém podání

Avast Internet Security byl stejně jako ostatní produkty Avastu povýšen na verzi 2016. Nového pojetí se dostalo například zabezpečenému browseru SafeZone, sloužícímu k bezpečnému provádění finančních transakcí.

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Avast Internet Security: šikovný a komplexní balík ochran

Avast Internet Security přináší komplexní ochranu počítače od antiviru a firewallu, přes nástroje hlídající čistotu počítače a aktuálnost programů až po ochranu bankovnictví a zabezpečení domácí sítě. I když skýtá velmi pokročilé nástroje (klienta pro připojení k VPN či třeba záchranný disk), jeho výchozí nastavení umožňuje každému ho prostě nainstalovat, zapomenout a bezpečně používat počítač a internet.

Avast Internet Security nainstalujeme v prostém výchozím nastavení (zahrnujícím všechny dostupné moduly a funkce), nebo rozklikneme Přizpůsobit a odškrtneme vše, co se nám nehodí (zde mohou spadat například Poštovní štít, Antispam, Cleanup.) Aplikace se během pár minut nainstaluje, uvědomí nás o pozitivním výsledku a na rovinu informuje o anonymním sběru informací a možnosti tento sběr zakázat. Pak již detekuje připojenou síť, nabídne ke kontrole její parametry a nabídne model chování vůči ní: určíme, zda jde o síť V soukromí, nebo Na veřejnosti a případně ji ještě označíme coby Přátelskou.

Síť je nastavena, po odsouhlasení přístupu k ní nás čeká výchozí obrazovka programu. Fandové hloubkových funkcí antiviru mohou rovnou restartovat, i když se aplikace sama o restart nehlásí. Po naběhnutí systému už na nás bude v systémové liště čekat áčko Avastu, točící se od probíhající aktualizace databáze virových definic.

Test – moduly ochrany

Testové rozhraní Avastu nám nabídne několik voleb kontroly. Krom klasického antivirového testu máme k dispozici moduly:

 • Hledat doplňky prohlížečů – detekuje doplňky trpící bezpečnostními zranitelnostmi a zbytečně zpomalující prohlížeč. Nabízí také jejich seznam včetně hodnocení reputace, uživatel sám tak může najít rozšíření, která už nepoužívá a zbytečně žerou výkon počítače;
 • Hledat zastaralý software – zkontroluje aktuálnost verzí nainstalovaných programů – mj. kvůli bezpečnosti z této aktuálnosti plynoucí. Přímo z rozhraní Avastu se dají zastaralé aplikace aktualizovat – či ignorovat jejich aktualizace;
 • Hledat síťové hrozby – prověří router a všechna zařízení domácí sítě (např. tiskárny, síťová úložiště, mobilní zařízení) kvůli zranitelnostem vůči bezpečnostním hrozbám.
 • Hledat výkonnostní problémy – tj. jiné pojmenování pro modul Cleanup, tedy systém čistící utilitku. Ta odhalí nejrůznější zbytky práce aplikací, detekuje zbytečně spouštěné programy a pozmění systémová nastavení ve prospěch rychlejšího spuštění a práce počítače. Bohužel navrhované změny nekomunikuje dostatečně srozumitelně a určitě nemusí být tyto změny vhodné pro každého (např. rychlé spouštění na dual-bootovém počítači).

Antivirový test Hledat viry nabízí klasické volby typu rychlý, úplný, lokální test. Veškeré dostupné testy lze odpálit jediným kliknutím coby Celkový test.

Nástroje Avast Internet Security

Avast obsahuje řadu nástrojů, které parciálně posilují zabezpečení jak systému, tak síťové komunikace. Najdeme mezi nimi:

 • SecureLine VPN – nástroj pro připojení k VPN (virtuální privátní síti), umožňující ochránit komunikaci pomocí šifrování a naopak zabraňující identifikaci komunikujícího např. dle IP adresy. Využití VPN je zvláště vhodné při připojování na otevřených Wi-Fi sítích, kde hrozí riziko odposlechnutí nejen komunikace samotné, ale i citlivých údajů.
 • SafeZone prohlížeč – zabezpečený prohlížeč, který jakoukoliv podezřelou stránku otevře coby izolovaný proces v tzv. Shielded Windows (zabezpečeném okně). Pro internetové bankovnictví a finanční transakce nabízí tzv. Pay Mode (platební modus), který je izolován nejen od ostatních procesů prohlížeče, ale i systému. Díky tomu jsou citlivé informace sloužící platebním transakcím chráněny před pokusy o jejich zachycení ať už keyloggery či jiným malwarem. Krom toho je browser SafeZone vybaven dalšími funkcemi jako jsou Blokování reklam, Stahování videa ze streamovacích služeb typu YouTube a Hesla Avast;
 • Sandbox – nástroj pro spouštění potenciálně nebezpečných prostředí v prostředí izolovaném od zbytku systému. Sandboxovaný program je navíc označen modrým rámečkem a nápisem Avast Sandbox;
 • Vzdálená asistence – nabízí nástroj pro spuštění vzdálené pomoci prostřednictvím dvou instancí programů Avastu spojených na základu kódu generovaného na hostitelském zařízení;
 • Statistika – podává přehled práce jednotlivých modulů programu na počítači a celosvětové přehledy rozložení uživatelů Avastu, nakažených domén a zamezených útoků;
 • Firewall – přístup k veškerým nastavení firewallu;
 • Záchranný disk – nástroj pro vytvoření disku s live systémem a nástroji Avast pro detekci a likvidaci zvláště zákeřného malwaru.

Hesla – multiplatformní správce hesel Avast Passwords

Po odkliknutí položky Hesla nás Avast upozorní, že máme v prohlížečích uloženo na XXX hesel a že ukládání hesel v prohlížečích není bezpečné. Navíc nás rovnou nasměruje Zkontrolovat svoje hesla. Tak se dozvíme nejen, kolik že to hesel máme uloženo v prohlížečích, ale také kolik použitých hesel je vyloženě slabých, kolikrát své heslo opakujeme a kolik z nich se již nachází v databázích kompromitovaných hesel.

Takto Avast nenásilně vtahuje své uživatele do aktivace správce hesel Hesla Avast. Ten umožňuje:

 • automatické vyplňování online formulářů
 • synchronizaci hesel napříč platformami a zařízeními
 • vytváření silných a unikátních hesel pro každou službu zvlášť a
 • přístup ke všem takto vytvořeným heslem prostřednictvím jediného hlavního hesla sloužící k odemčení klíčenky Hesla Avast.

Avast Online Security

Hesla Avast není jediným doplňkem od Avast pro prohlížeče. Dalším je Avast Online Security, který je nabízen hned po nainstalování aplikace a spuštění některého z prohlížečů. Jeho hlavními funkcemi je Antiphishing (ochrana uživatele proti podvrženým stránkám), Ochrana proti sledování (umožňující blokovat třetí strany sledující brouzdajícího při průchodu internetem), SafeZone (automatická detekce webů internetového bankovnictví a finančních transakci inicializující zabezpečený prohlížeč) a utilitka SiteCorrect, která sice jen (sic) opravuje překlepy při zadání adres webů, avšak zabraňuje tak návštěvám webů, které s těmito překlepy počítají a mohou být potenciálně nebezpečné.

Krom Obchodu, který překvapivě nabízí předplatné prémiových služeb poskytovaných společností, na nás ještě vpravo kouká ozubené kolečko nastavení programu.

Nastavení Avast Internet Security

Nastavení Avastu jsou velmi podrobná a komplexní, přesto však přehledná. Tvůrci rozhraní jednotlivá nastavení srozumitelně rozgrupovali do intuitivních skupin. Konfigurace jednotlivých modulů a nástrojů se skrývá pod položkou Upravit u většiny z nich. Díky výchozímu nastavení programu jej bez potíží a těžké hlavy můžeme používat i my – běžní uživatelé. Uživatelé pokročilí si naopak mohou vyhrát s konfigurací Avast Internet Security do nejtitěrnějších podrobností – třeba nastavit chování Sandboxu či jednotlivé parametry Firewallu.

Avast Internet Security

Avast Internet Security je velmi povedený balík ochran. Standardní antivirus a firewall doplňuje mnoha rozšiřujícímu funkcemi, s jejichž pomocí lze zabezpečit – či posílit ochranu – mnoha prvků, které s prací na počítači a komunikací na síti přímo souvisí. Díky výchozí konfiguraci programu jej může běžný uživatel s klidem nainstalovat a zapomenout, že ho vůbec má. Naproti tomu uživatel pokročilý využije komplexní možnosti nastavení všech nástrojů a modulů v Avastu přítomných.

Výhody Avast Internet Security

 • základní funkce doplněné pokročilými – vše defaultně nastaveno tak, aby běžný uživatel mohl klidně jen nainstalovat a zapomenout;
 • přehledné prostředí, intuitivní ovládání, čeština;
 • kontrola nastavení domácí sítě, ochrana bankovnictví;
 • nenáročnost na systémové prostředky.

Nevýhody Avast Internet Security

 • nepříliš otevřená komunikace – např. u čističe Cleanup není jasné, co konkrétně chce vyčistit (ovšem Cleanup je placený, proto Avast tlačí na koupi a nekomunikuje otevřeně);
 • někdy bývá nešikovně chytřejší než uživatel – např. pokud vypnete některé moduly, bude Avast otravovat upozorňováním na jejich vypnutí, apeluje na unikátnost hesel u nicotných služeb atd.
 • trpí o chloupek větší náchylností falešně alarmovat uživatele než někteří z konkurentů v případech, kdy k žádné infekci nedošlo.
Zdroje
 • Avast