Heslem updatu Redstone bude interoperabilita

Windows 10 Redstone má především ještě více propojit mobilní a desktopové prostředí téhož uživatele.

ikona Windows 10

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Windows 10 Redstone ve jménu interoperability

Listopadový update Windows 10 Threshold 2 je již za dveřmi, na velkém updatu Redstone se už začalo pracovat, a tak se pomalu objevují obrysy funkcionalit, na které se vývojáři při jeho konstrukci zaměří. První ohlášenou je Continuum, funkce usnadňující vzájemnou interoperabilitu různých platforem a přechodu mezi nimi.

Nástup Continua začal nenápadně. Jeho první funkcí bylo přepínat zobrazení a provedení prostředí u konvertibilních zařízení typu 2 v 1 při přechodu z tabletového režimu do desktopového a naopak. Další stupeň vývoje Continua byl již mnohem efektnější. Šlo o možnost pracovat se smartphonem coby s počítačem – po zadockování, připojení monitoru, klávesnice a myši. Update Redstone má přinést zcela plynulý přechod práce v jednotlivých aplikacích např. při opuštění desktopu a pokračování v činnosti na smartphonu.

Této funkcionality chce Microsoft dosáhnout realtimovou migrací mezi zařízeními téhož uživatele – tedy bez nutnosti vyvolávání synchronizace a bez čekání. Uživatel by pak měl odejít od rozepsaného emailu a klidně v něm pokračovat na telefonu, pokračovat v brouzdání na prohlížeči Microsoft Edge, tam, kde přestal na jiném zařízení, či třeba přijmout volání přicházející na mobil na počítači. Vlastně se zdá, že Microsoft přímo kopíruje funkcionalitu Continuity konkurenčního Applu. Ta právě umožňuje telefonovat či psát SMS z počítače skrze iPhone, využít iPhone jako mobilní hotspot, snadno sdílet soubory mezi zařízeními pomocí AirDrop, smysluplně pokračovat v práci na jiném zařízení v aplikacích Mail, Safari, Mapy, Zprávy, Připomínky, Kalendář, Kontakty, Pages, Numbers a Keynote pomocí Handoff.

Nová kouzla funkce Continuum sice budou předvedeny nejprve na vlastních aplikacích Microsoftu, firma je nicméně plánuje uvolnit prostřednictvím SDK i pro vývojáře programů třetích stran. Systém z Redmondu se takto snaží zároveň dohnat i předehnat systém z Cupertina a u toho i uniknout ještě nesjednocené dvojce Androidu a Chrome OS.

Zdroje