Firefox 46: jedna verze do počtu

Firefox má smysl pro fair-play, a jakožto takový dává fóra ostatním prohlížečům, které by se mohly zdát zaostávat. Jen, aby se Firefox nepřepočítal…

Mozilla Firefox

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Firefox 46: málo novinek, zopár oprav

Čtyřicátý šestý Firefox vypadá jako typický představitel verze prohlížeče, jemuž se splašilo číslování. Několik lehkých záplat obecně doprovází podpora GTK3 na Linuxu a pár šikovných vylepšení mobilního browseru.

Novinky 46. Firefoxu jsou skromné, zvlášť co se desktopové Windows verze týče. U té byla v podstatě jen zvýšena bezpečnost javascriptového kompilátoru Just In Time. Na Linuxu přechází nový Firefox na grafický framework GTK3, který je mj. základem GNOME 3 či třeba Cinnamomu – proto v nich bude lištička napříště naprosto ladit. Dále bylo opraveno renderování SVG souborů, korigována interakce s Google Docs a vylepšena stabilita a výkon funkcionalit postavených na WebRTC. A nakonec vývojáři vychytali deset bezpečnostních chyb – jedna z nich byla kritická. (V české verzi se ještě objevil průvodce vysvětlující fungování Ochrany proti sledování – viz obr.)

Androidí 46 si požádá o oprávnění až za běhu, nikoli při instalaci (od Android 6 výše). Nově si při nemožnosti spojení vybaví stránky z vyrovnávací paměti. U panelů otevíraných na pozadí se zobrazí i URL adresa. Je zakázána instalace neověřených doplňků. V menu přibyla Historie a Záložky. Synchronizace již nepodporuje Firefox Sync, ale pouze novější Firefox Accounts.

Při letmém pohledu by se mohlo zdát, že Mozilla zvolňuje tempo, aby dala šanci se ukázat i novým, či zaostávajícím prohlížečům – třeba Vivaldi a Opeře. Jen aby se páni vývojáři nedivili, až je tyto browsery předeženou.

Zdroje