Beta Skype for Web je beta každým coulem

Skype for Web zatím vypadá jako deformovaný pazgřivec – alespoň vedle takového Firefox Hello postaveného na WebRTC.

ikona Skype - komunikačního software

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Skype for Web: prozatím čistokrevná beta

Skype konečně spustil webovou variantu svého videokomunikátoru – Skype for Web. Krom angličtiny podporuje další 30 jazyků, mezi nimiž nechybí ani naše čeština. Slovenština zatím chybí. Přes samotný prohlížeč umožňuje posílat instantní zprávy, pro hovory a videokomunikaci je třeba doinstalovat plugin. Celá aplikace je zatím ale ve fázi testování – a je to poznat.

Skype for Web najdeme na adrese web.skype.com, která ovšem přihlášení přesměrovává na login.skype.com. Tam se přihlásíme jako do kterékoliv jiné webové služby – i s pomocí Facebooku, vybereme založení nového účtu či vyřešíme potíže s přihlášením.

Čeká nás velmi prosté prostředí určené pouze k odesílání textových zpráv. Aplikace požádá o povolení notifikací (v Chrome) a upozorní nás, že pro volání a videohovory je třeba doinstalovat plugin. Na levé straně se zobrazuje historie komunikování.

Kontakty se zobrazí až po inicializaci nové komunikace pod + Nová. Nové kontakty vyhledáme pomocí Prohledat Skype. Uživatelům chlíveček s avatarem a jménem ukrývá zapnutí notifikací, přesměrování ke stažení pluginu pro video/volání, přesměrování k podrobnostem účtu a odhlášení se.

Pro zprovoznění videohovorů je třeba nainstalovat rozšíření Skype Calling, které aplikaci umožní komunikaci:

Následně je třeba ještě stáhnout a nainstalovat SkypeWebPlugin.msi. (Pokud by instalace .MSI balíčku skončila dvojchybou 2503 a 2502, zkuste ji obejít). Poté je již možno prostřednictvím webové Skypu i volat. Respektive webové rozhraní inicializuje aplikaci Skype Web App, která videokomunikaci zprostředkuje.

I když Skype tvrdí, že Skype for Web je nejsnazší způsob, jak využít funkcionalit Skypu bez stahování aplikace, v případě volání a videohovorů to určitě neplatí. Skype for Web je zatím nepříliš povedeným webovým kecálkem – v podstatě uříznutým Skypem z poštovního klienta Outlook.com.

Neumožňuje nastavit zvuk, volat na pevné a mobilní telefony či třeba mazat kontakty. V rámci videokomunikace nepředstavuje žádnou výzvu konkurenčnímu řešení pomocí WebRTC například ve Firefoxu.

Skype for Web je naštěstí pouze beta, proto se snad časem ztratí problémy s propracovaností prostředí a funkčnosti aplikace i bez závislosti na externích doplňcích. Skype for Web prozatím vyzkoušíte v posledních verzích Google ChromeFirefoxuSafari a Internet Exploreru 10 a výše.

Zdroje