Opera 32 a VPN nástroj SurfEasy

Opera 32 přináší synchronizaci hesel, animovaná témata a VPN SurfEasy.

Opera logo

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Opera 32 přidává synchronizaci hesel, animovaná témata a VPN SurfEasy

Třicátá druhá Opera kompletuje synchronizaci uživatelských dat synchronizací hesel, fanouškům hýbajících se obrázků přináší animovaná témata prohlížeče a milovníkům zabezpečení a ochrany soukromých informací nabízí oddělený nástroj SurfEasy pro připojení se k VPN.

SurfEasy

SurfEasy je samostatný, od browseru oddělený klient pro připojení k VPN (virtuální privátní síti). Jeho stažení Opera nabídne při přechodu do anonymního režimu. Důvod této nabídky objasňuje produktový manažer desktopových instancí Opery Zhenis: „Zabezpečení uživatelů bylo vždy naší nejvyšší prioritou. Nyní toto zabezpečení chceme posunout na další úroveň, protože věříme, že zabezpečení soukromých dat v online prostředí je univerzálním právem každého člověka.“

Uživatelům neznalým VPN nabízí Zhenis jednoduchou analogii: „Běžná internetová komunikace je jako poslat někomu pohlednici – v podstatě každý si ji může přečíst od pošťáka přes řidiče poštovní dodávky až po vašeho souseda. Můžete sice doufat, že nijak nezneužijí informací o vašem soukromí, ale jisti si být nemůžete být nikdy. Použití VPN se v této analogii rovná vložení pohlednice do trezoru, který bude převážet obrněný vůz v jakémsi skrytém betonovém tunelu.“

Opera nabízí několik balíčků SurfEasy dle přenesených dat, přičemž je k dispozici i balíček zdarma na 500 MB dat přenesených měsíčně. Ten se dá navíc rozšířit pomocí odměn za ověření emailu, přivedení kamarádů, sledování na Twitteru aj. Uživatel musí jen zvolit login a heslo, vytvořit účet, vybrat uživatelskou platformu (z nabízených Windows, Mac, iOS a Android) a SurfEasy včetně síťového ovladače nainstalovat. Pak už se stačí přihlásit a užívat si zabezpečené VPN připojení i na otevřených Wi-Fi sítích. Jen doporučuji vypnout automatické spuštění klienta při startu Windows (pod ikonou ozubeného kolečka – Settings Launch at startup), jinak svůj příděl dat vyčerpáte, aniž byste si toho všimli.

Nabídka VPN klienta SurfEasy je logickým krokem po akvizici stejnojmenné firmy společností Opera Software ASA. Opera navíc plánuje implementací funkcí VPN tunelu i do browseru samotného.

Animovaná témata

Skiny či tématy jsou prohlížeče přibarvovány již dlouhou dobu. „Ovšem Opera 32 a výše podporuje animovaná témata využívající videoformát WebM či animovaný WebP,“ uvádí novinku webový evangelista vývojového týmu Shwetank Dixit. Panelům rychlého přístupu tak nyní můžete dopřát efektního pozadí v podobě hořících plamenů, nejrůznějších obloh a krajin, poskakujících zvířat apod. Animované téma si můžete vytvořit sami – jste omezeni pouze velikostí souboru (jak WebP, tak WebM se musí vlézt do 50 MB) a formátem hýbajících se obrázků. Podporovány jsou zatím pouze uvedené formáty, animované GIFy ani PNG na pozadí Opery nerozpohybujete.

Synchronizace hesel

Zastánci původní podoby Opery si jistě připomenou, že synchronizaci měla už Opera 11.50. Nicméně nové pojetí s ní přichází až nyní. Obdobně jako Chrome umožňuje zašifrovat synchronizované hesla buď pouze pomocí přihlašovacích údajů k účtu prohlížeče, nebo pomocí vlastního synchronizačního hesla. To ovšem není nikde ukládáno, proto když jej uživatel zapomene, bude muset synchronizaci kompletně resetovat.

Krom zmíněných novinek byl upraven vzhled panelu nástrojů na Macu, aktualizováno jádro na nejnovější stabilní Chromium/Blink 45, vylepšena stabilita a opraveny chyby.

Zdroje