ICQ´s not dead! No, i když…

ICQ oblažilo desktopy 10. verzí, jakpak se mu tak jakožže celkově daří?

SEO specialista a copywriter Daniel Beránek

Instaluj.cz:

ICQ je zpět!

Pokud vám chybí onen nezapomenutelný zvuk upozornění příchozí zprávy a kliknutí zpráv odchozích, neseme příznivou novinu: Dávno zapomenutý desktopový kecálek ICQ je zpět! Přichází ve verzi číslo 10 a pod open-source licencí. A nejen to, je přeskinované, podporuje nové funkce typu videotelefonie a bezpočet barvitých nálepek. A stále umí i to, co se časem osvědčilo. Je však stále použitelné?

Cestou ICQ do zapomnění neasistovala jen ohromná expanze obliby sociálních sítí, ale také:

  • nedůvěra v ruského vlastníka (LLC Mail.Ru);
  • neustále bobtnání aplikace ústící ve špatnou funkčnost na starších počítačích;
  • nevstřícnost Facebooku vůči otevřené komunikaci a nemožnost integrovat největší sociální síť do ICQ.

Facebook dál zůstává uzavřený, paranoia vůči Rusku stále kolísá mezi oprávněnou a neoprávněnou, jediné, co se opravdu změnilo je ICQ samo. Již po startu zaujme lehkým, vzdušným rozhraním, které je postaveno na grafické knihovně Qt a svým designem zapadá do vzhledu Windows 10. Nově podporuje videohovory na prostřednictvím technologie WebRTC, díky čemuž si s ním zdarma nejen zavoláte, ale i se přitom uvidíte.

Instance ICQ spustíme nejen na Windows a webu web.icq.com, ale také na Androidu, iOS, Windows Phone, OS X, Linuxu a dalších platformách. Napříč instalacemi lze provádět synchronizaci historie chatů a nastavení notifikací. Rozrostl se nejen počet smajlíku a změnilo jejich provedení, ale je k dispozici neuvěřitelné množství nálepek (známých také z Facebooku) pro nadmíru barevné konverzace.

Zůstaly osvědčené funkce v podobě správy kontaktů, historie chatů, zvukových upozornění, sdílení souborů – ICQ 10 může přenášet až 4 GB dat najednou. Na druhou stranu v nastavení aplikace přes sebeusilovnější hledání nelze nalézt deklarované funkce typu Facebook Chat, přidávání kontaktů z ostatních komunikačních platforem, změna vzhledu… Dokonce ani nastavit klasický, ne-flat seznam přátel nejde.

Ostatně největší slabinou celé aplikace je problém komunikační použitelnosti – stačí se podívat na počet připojených přátel – krom některých firem totiž nejspíš už vůbec nikdo ICQ nepoužívá.

Na jakých trzích chce ICQ najít uživatele můžeme odhadnout z jazykových mutací licenčních podmínek: krom obligátní angličtiny a ruštiny je nabízí ještě v němčině, portugalštině, ukrajinštině a češtině.

Zdroje