Tak dlouho Avast nakupoval, až koupil AVG

Avast koupil AVG za nemalé peníze plynoucí z ještě nemalejší půjčky.

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Avast koupil AVG

Z dvou původně českých vývojářů antivirů – Avastu a AVG – se stane jeden. Avast se pustil do obří akvizice za 1 300 000 000 dolarů, na kterou jsi půjčil od Credit Suisse Securities, Jefferies a UBS Investment Bank. Vyplatí se mu to a přinese to změny v doposud nabízených produktech?

Společnosti Avast i AVG (založené v České republice na přelomu 80. a 90. let) získaly celou řadu uživatelů, mimo jiné i díky nabídce základní antivirové ochrany v bezplatné verzi. Právě podíl na trhu je motivem odkupu AVG ze strany Avastu, především podíl na americkém mobilním trhu. Avast se tak celosvětově dostane ke 400 000 000 uživatelů, kteří jsou nejen reálnými a potenciálními zákazníky firmy, ale také zdrojem informací o bezpečnostních hrozbách a zdrojem zpětné vazby k vývoji produktu.

Dle prohlášení si Avast od transakce slibuje: „především větší záběr, technologickou hloubku a otevření nových trhů. Nový Avast bude schopen lépe čelit nástrahám rychle se měnícího trhu s internetovou bezpečností a též pracovat efektivněji směrem dovnitř. Spojení technologií a pozic na jednotlivých trzích umožní výsledné společnosti poskytnout svým zákazníkům vyspělejší produkty v rámci svého tradičního pole působnosti, jakož i rychleji inovovat v nově nastupujících oblastech zabezpečení mobilních zařízení a IoT. Díky podobnému zaměření obou společností přinese jejich sloučení celou řadu synergií.“

Odkupní cena byla stanovena na 25 dolarů za akcii, což je nejen o 32 % více, než kolik činila hodnota váženého průměru akcie AVG za poslední kvartál, ale také 1,3 miliardy dolarů, či 31,7 miliardy korun v úhrnu.

Zdroje