Microsoft Edge: Flash na vyžádání

Microsoft Edge se přidal k výpravě proti Flashi: už bude jen na vyžádání.

Microsoft Edge

Pro instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Microsoft Edge se přidává k ostrakizaci Flashe

Microsoft Edge se přidává k hromadnému vytlačování Flashe z kruhu osvědčených webových technologií. Mohou za to jeho permanentně se objevující bezpečnostní zranitelnosti, zbytečné vytěžování přenosových a výpočetních prostředků. S Anniversary Update Windows 10 přijde proto změna, která zabrání flashovým reklamám v otravování uživatelů. Insideři ji mohou vyzkoušet už teď. Nač se můžeme těšit?

Princip nového zacházení s flashovými prvky popisuje John Hazen, šéf vývojového týmu Microsoft Edge: „Od povýšení Anniversary Update Windows 10 bude Microsoft Edge inteligentně pozastavovat veškerý obsah, který není pro daný web klíčový. Všechen vedlejší obsah typu animací či reklam ve Flashi bude zobrazen ve stavu pauzy [tedy nikoli dynamicky běžící], až do doby, kdy si uživatel vyžádá její přehrání jednoznačným kliknutím.“

Cílem tohoto omezení je podpora přechodu webů od Flashe k moderním a otevřeným webovým technologiím jako HTML5, Encrypted Media Extensions, Media Source Extensions, Canvas, Web Audio a RTC. S tím se pojí zvýšení zabezpečení webového rozhraní, jehož bezpečnost nyní snižují neustále se objevující zranitelnosti Flash (mnohé z nich kritické). A také lepší podání při nižších výpočetních nárocích. Dle Hazenových slov implementace autopauzy Flashe „významně sníží spotřebu energie [obzvláště vítanou při provozu na baterie] a umožní zvýšit výkon při zachování plné věrnosti webových stránek“.

Microsoft se tímto krokem připojí ke společnostem Google, Mozilla, Apple a mnohým jiným, které opouštějí již zastaralý Flash ve prospěch technologií úspornějších a mnohem bezpečnějších. 

Zdroje