Polygraf není detektor lži – a přesto jeho obcházení vede do kriminálu

Douglas G. Williams dlouhodobě se ziskem prodává tréninky chování na polygrafu. I když sám – coby vytrénovaný hodnotitel polygrafového vyšetření – říká, že polygraf opravdu není detektorem lži – ač soudnictví celého světa s ním sdílí tento názor, čelí Douglas kriminálnímu stíhání ze strany amerických úřadů. Proč?

ikona střetu black hat a white hat

Pro SOOM.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Majitel Polygraph.com obviněn kvůli obcházení detektoru lži

Douglas G. Williams, vysloužilý policista z Oklahomy, léta poskytoval trénink chování na polygrafu. Americké úřady jeho činnost shledávají natolik podvratnou vůči výkonu své moci, že ho nyní v souvislosti s touto činností stíhají.

Williams byl sám vycvičen k vyhodnocování testu na polygrafu a jak sám říká, pravdou je, že polygraf není detektorem lží. A v rámci smysluplně vystavěného prodejního videa říká: Lidé, kteří říkají pravdu, jsou často označeni za lháře. A lháři naopak bez problémů procházejí. Ve zkratce – polygraf již od vzniku provází kontroverze, je považován za notoricky nespolehlivý a nebývá připouštěn coby důkaz.

Proč je tedy Williams popotahován kvůli prodeji tréninku na něco, co nemá povahu obcházení zákona? Odpověď je prostá: ať už je polygraf připouštěn coby důkaz nebo ne u soudu, je často využíván při personální managementu ve státních službách a samozřejmě zpravodajských agenturách všech roztodivných zkratek. Byznys model je tedy prostý: nabídnout uchazečům o perspektivní místa způsob, jak toho místa dosáhnout za sumu nepoměrnou vůči navýšení platu v případě úspěchu.

A právě na tom se vyšetřovatelé snaží postavit kauzu. Podle obvinění Williamse (PDF):

Cílem jeho činnosti bylo podvést Spojené státy a pomoci Williamsovým zákazníkům získat a udržet:

  1. pracovní pozice federálních zaměstnanců, na které se nekvalifikují, a
  2. platy související s těmito pozicemi.

A to sice zfalšovanými a podvodnými prohlášeními a výpověďmi.

Dalším cílem této činnosti bylo obohacení Williamse tím, že pomáhal svým zákazníkům (mj. uchazečům o federální pozice, zájemcům o bezpečnostní prověrku a osobám podrobovaným federálnímu vyšetřování) v oklamávání federální vlády.

Případ je rozporuplný hned v několika směrech, místo komentáře nechme ještě jednou promluvit obviněného Williamse (tentokrát ze záznamu hovoru s agentem provokatérem):

Neprožil jsem toho tolik, nevy**bával s vládou Spojených států tak dlouho a nevěnoval se téhle kontroverzní činnosti bez jakéhokoliv problému díky tomu, že bych byl stupidní blbec.

Zdroje

  • ArsTechnica.com
  • Polygraph.com
  • Douglas G. Williams – Indictment
  • YouTube: Polygraph Expert Doug Williams