Firefox 41 skrývá príma utilitku pro vývojáře

Firefox 41 opravuje hromadu bezpečnostních chyb, přichází s mnoha vylepšeními Firefox Hello, s mnoha parciálními vylepšeními – a jednou ukrytou funkcionalitou – možností snímkovat jednotlivé prvky stránky přímo z Průzkumníka DOM a stylů.

Mozilla Firefox

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Firefox 41 nabízí instant messaging, profilový obrázek a lepší zabezpečení Firefox Hello

Inovace čtyřicáté první verze prohlížeče ohnivé lišky se točí kolem komunikační platformy Firefox Hello. Ta nově nejen nabízí možnost okamžité komunikace prostřednictvím instant messagingu, ale také přidání profilového obrázku do účtu a vůbec posiluje své zabezpečení šifrování typu perfect forward secrecy.

Firefox Hello – doposud platforma video/telefonie – byla obohacena o funkci instant messaging (okamžitých zpráv), známou z mnoha jiných služeb a platforem. Svůj účet navíc můžete vyzdobit vlastní fotkou či avatarem – po přihlášení na https://accounts.firefox.com/settingsObrázek účtuZměnit. Vybraný obrázek navíc můžete podle chuti přiblížit a pootočit. Protokol Firefox Hello WebRTC je navíc nově zabezpečen požadavkem vynucování šifrování pomocí tzv. perfect forward secrecy, díky němuž např. napadení jedné relace neústí v ohrožení relací ostatních.

Dle všeho byl vylepšen Správce záložek – nyní je schopen detekovat duplicitní položky v záložkách. Favicony navštívených webů čtyřicet jedničkou se vykreslí, i když budou ve formátu .SVG. Dekódování obrázků je rychlejší, díky čemuž se urychlí třeba i vykreslování stínů. A na domovské obrazovce přibyla možnost Obnovit předchozí relaci, i když ji uživatel nemá zvolen coby výchozí pro obnovení činnosti prohlížeče. Další změny se odehrály na úrovni HTML5 a v nástrojích pro vývojáře. V těch se objevila jedna zajímavůstka: možnost přímo z Firefoxu vytvářet snímky jednotlivých elementů stránek. Stačí v Průzkumníkovi DOM a stylů označit konkrétní uzel a přes pravé myšítko ho sejmout – viz obrázek.

Firefox pro Android nyní umožňuje rychle vyhledávání ve vícero službách, usnadňuje zavírání panelů pomocí gesta a nabízí přímé otevírání aplikací pomoci Intent URI.

Zdroje