Europol vymaže Islámský stát

Europol vytvořil novou skupinu pro boj s propagandou extrémistických a teroristických skupin – EU IRU. První operační úkol zní: vymazat Islámský stát ze sociálních sítí.

ikona střetu black hat a white hat

Pro SOOM.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Europol vymaže Islámský stát

Haag, 1. července 2015Europol spustil novou jednotku European Union Internet Referral Unit (EU IRU), jejímž úkolem je boj proti propagandě jakéhokoliv násilného radikalismu. První operační úkol zní: vymazat Islámský stát ze sociálních sítí.

Europol úzce spolupracuje s členskými státu EU a Evropskou komisí na vybudování kapacit eliminujících teroristickou a extrémistickou propagandu. Za tímto účelem jsme také navázali partnerství s vlastníky sociálních sítí a jinými soukromými subjekty. Našim společným cílem je účinná reakce na známky jakékoliv online propagandy ohrožující bezpečnost a svobodu, říká ředitel Europolu Rob Wainwright. Spolupráce je velmi účinná… S poskytovateli sociálních médií spolupracujeme od roku 2013, doplňuje zástupce ředitele Europolu a bývalý český policejní prezident Oldřich Martinů.

Prvním operačním úkolem bude identifikace a likvidace účtů na sociálních sítích šířích propagandu teroristické organizace Islámský stát. Jen na Twitteru je jich dle odhadu cca 50 tisíc denně produkujících přibližně 100 tisíc zpráv. Po vyhledání a identifikaci účtu coby problémového by EU IRU měla docílit jeho vymazání do dvou hodin.

Europol sleduje na 6 tisíc osob z členských států EU, které podezírá z toho, že např. bojovali na straně Islámského státu – u čtvrtiny z podezřelých je informace potvrzena. Jde o různé spící agenty, snažící se maskovat vzájemnou komunikaci a připravujících na aktivní zásahy ve jménu islamistické ideologie. V týmu 15 lidí EU IRU pracují i dva Češi.

Zdroje