Černý čtvrtek pro černý kybertrh: operace Onymous

Bezpečnostní agentury 16 zemí EU a USA se sesypaly na torová tržiště při operaci Onymous. Silk Road 2.0 skončila stejně jako první verze, jen k zatčení provozovatele a lokalizaci serverů vedla tentokrát infiltrace tajného agenta…

ikona střetu black hat a white hat

Pro SOOM.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Černý čtvrtek pro černý kybertrh: operace Onymous

Šestého listopadu došlo celosvětově k pozavírání 410 černých torových tržišť včetně Silk Road 2.0.

Operace Onymous byla koordinována z Hágu agenturou EC3 (Europol’s European Cybercrime Centre). Do operace byly dále zapojeny FBI, J-CAT, HSI (Homeland Security Investigations), ICE (Immigration and Customs Enforcement’s) a Eurojust. Jejím cílem bylo zastavení služeb zprostředkovávajících a distrubujících drogy, zbraně a předměty podléhající regulacím.

Bylo pozastaveno více než 410 služeb běžících na Toru, pozatýkáno 17 osob, zabaveny bitcoiny v hodnotě miliónu dolarů, hotovost ve výši 180 tisíc Euro, značné množství drog a drahých kovů.

Silk Road 2.0 ukončila FBI. Již ve středu zatkla údajného provozovatele Blakea Benthalla. K jeho zatčení a lokalizaci serverů vedla tentokráte infiltrace agenta z řad Ministerstva domácí bezpečnosti.

Obvinění opět zahrnují obchod s drogami a praní špinavých peněž s hrozbou deseti a více let v případě prokázání. Dle státního zástupce Preeta Bharary: Hedvábná stezka, ať už má jakoukoliv podobu, vede do vězení.

Troels Oerting, šéf EC3, taky oslavuje: Dnes jsme demonstrovali, že jsme společně schopni účinně odstranit kriminální infrastrukturu zneužívanou organizovaným zločinem. A to nejen na otevřeném internetu, ale udeřili jsme i na služby skrývající se na darknetu Toru, kde se zločinci považovali za nepostihnutelné. Ukázalo se, že nejsou ani neviditelní, ani nedoktnutelní.

Jakékoliv podrobnosti k metodám vyšetřování – zvláště jak se podařilo lokalizovat servery dotčených služeb Oerting odmítl sdělit s tím, že: To je něco, co si chceme nechat pro sebe. Nechceme se o to podělit – tak to budeme moci dělat znovu a znovu a znovu.

Zdroje

  • Europol
  • Wired.com
  • LATimes.com