Česká národní banka (ČNB) se chystá ukončit regulaci národní měny. Konec devizových intervencí lze očekávat dle nezávazného vyjádření ČNB ne dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Kterým směrem se pak koruna vydá a jak se na to připravit?
ČNB se od listopadu 2013 oddávala devizovým intervencím ve jménu zachování konkurenceschopnosti českých vývozců. Držela kurz hlavního měnového páru na úrovni 27 CZK/EUR. Krom mikroekonomického prospěchu českých exportérů své jednání zaštiťovala ochranou ekonomiky proti deflačním rizikům a udržením cenové stability na úrovni 2 % roční inflace. A celkem na to vynaložila cca jeden bilión korun.
To by již brzo mělo skončit. Tedy pokud si dovolíme vůbec něco vyvodit z obezřetného a především nezávazného oznámení konce intervencí: „ne dříve než ve druhém čtvrtletí 2017“. Otázkou je, jaký bude vývoj kurzu koruny a jak se konec intervencí projeví v české ekonomice?
Jedním z nejdůležitějších tvůrců podoby české ekonomiky po uvolnění koruny zůstává ČNB. Ta už nyní lišácky deklaruje své chování. Ano, kurz koruny uvolní. Bude ale silně bránit skokovému posilování koruny. Na druhou stranu připouští, že může dojít i ke krátkodobému oslabení koruny. Jinými slovy: ČNB uvolní regulaci koruny, v přechodném období ponechá volný průchod jisté volatilitě kurzu, ovšem dle slov Jiřího Rusnoka, guvernéra ČNB, „nebude nečinně přihlížet nějaké přehnané volatilitě“.
Lze tedy očekávat mírný a pozvolný růst koruny. Investice do CZK v podobě nakupování hotovosti či dluhopisů ovšem nebudou likvidní, neboť skokovému posílení nezabrání ani tak ČNB, jako spíš nedostatečně silná poptávka po české koruně. A její vliv bude dlouhodobý, neboť kdykoliv koruna posílí, objeví se neskutečné množství korun, které chtějí být prodány (především za eura). A jak říká ekonom Luboš Smrčka: „Bilión spekulativních peněz bude pokračovat v tom, co ČNB prováděla několik let – budou nadále intervenovat proti posilování koruny.“
Stejného názoru jsou i zahraniční investoři. Většina z nich považuje korunu za silně překoupenou a uzavírá své pozice v českých dluhopisech. „Někteří hráči raději berou krátké a jisté zisky, než aby čekali na nejisté posílení koruny,“ komentuje situaci Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
V této situaci není moudré ani nakupovat korunovou hotovost, ani vstupovat do krátkých pozic sázejících na prudké posílení koruny. Hráči s nízkou averzí vůči riziku mohou jít proti proudu a nakupovat euro či dolar a prodávat ve vhodný moment rozkolísaného kurzu.
Konzervativní investoři spoléhající na mírné, dlouhodobé posilování koruny mohou naopak uzavřít devizové pozice a dlouhodobě investovat na vnitrostátním trhu, který by měl posilovat snižováním dovozních cen, zvyšováním koupěschopnosti českých domácností a posilováním pozice a aktivity českých podnikatelských subjektů.
Obecně se dá očekávat, že na uvolnění české koruny nejvíce vydělá česká ekonomika jako celek. Nakoupené koruny nebudou moci rychle zmizet jinam. A jejich nejlepším zhodnocením bude reinvestice na korunovém trhu.
Zdroje
- ČNB
- Reuters