Jak dopadne zdanění korunových dluhopisů?

Ministr financí Andrej Babiš silně lobuje za protlačení novely zákona, která by v rámci daní z příjmů zdanila tzv. korunové dluhopisy. Sám přitom v rámci transakcí mezi Agrofertem a sebou, coby fyzickou osobou, takto daňově optimalizuje v řádu 90 miliónů korun ročně. Jeho počínání je terčem nejen kritiky, ale i trestního oznámení.

česká koruna, CZK

Korunové dluhopisy, které uvedlo v praxi Ministerstvo financí za vlády Miroslava Kalouska, měly sloužit k motivaci drobných střadatelů k nákupu státních dluhopisů. Držitelé – fyzické osoby – totiž výnos z dluhopisů o nominální hodnotě 1 Kč nemuseli danit. A to sice proto, že se základ daně stanovoval samostatně za jednotlivé cenné papíry a zaokrouhloval na koruny dolů – efektivní daň z nich je tedy nula.

Babiš této mezery v zákoně prohnaně využil. Coby jediný akcionář se za svůj koncern Agrofert rozhodl vydat dluhopisy v nominální hodnotě 1 koruny v objemu 3 000 000 000 kusů s úrokem 6 procent a s platností 10 let. Dnes vlastní 1 500 000 000 kusů těchto dluhopisů, což se rovná ročnímu výnosu 90 000 000 korun, který netřeba danit. 

Očividně nesmyslnou emisi se snaží hájit Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu: „Hlavním důvodem vydání emise dluhopisů bylo zajištění zdrojů financovaní, a to v souladu s plánovanými masivními investicemi skupiny Agrofert pro případ, že by nedošlo k zajištění dlouhodobých bankovních zdrojů.“ 

Zato podavatel trestního oznámení, jehož dokument má k dispozici server Echo24.cz, argumentuje o poznání rozumněji: „Není legální přimět svou vlastní společnost k tomu, aby vydala dluhopisy, ze kterých nemá žádný užitek jen proto, aby se majitel společnosti obohatil tím, že tyto dluhopisy nakoupí a nemusí danit příjem z těchto dluhopisů.“

Agrofert nebyl jedinou firmou, která emitovala korunové dluhopisy. Už měsíc po vydání těch státních následovala UniCredit Bank s emisí ve výši 10 000 000 000 korun, dále státní podnik ČD Cargo, ČSOB, CPI a jiní.

Ministerstvo financí na to v roce 2012 zareagovalo novelou zákona, jejímž vlivem se nezaokrouhluje dolů na koruny efektivní daň u každého jednoho cenného papíru, ale až daň ze všech daných obligací jednoho držitele. To však neplatilo pro emise vydané před rokem 2013.

Otázkou nyní je, jaký bude osud korunových dluhopisů vydaných před rokem 2013 v rukou těch, kteří ani nestojí na obou stranách emise, ani danou emisi neskupují celou. Ministr Babiš je chce od 1. 1. 2018 zdanit.

Zdroje

  • Echo24.cz
  • iDnes.cz