Antonín Hýža z Avastu se podíval hesla, která používají datoví kovbojové, a sumarizoval pár zajímavých čísel.
Pro SOOM.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:
Mizerná hesla používají všichni – i hackeři
Zářijový útok na Adobe ukázal, že primitivně slabá hesla jsou vlastní většině internetové populace. Kdo by čekal, že útočníci používají hesla odpovídající bezpečnostní paranoie, toho vyvede z omylu průzkum Avastu.
Dle Avastu se hackerská hesla příliš neliší od hesel běžné populace. Hackeři sice tak často nepoužívají nejoblíbenější loňské heslo
123456
, přesto mu jejich hesla nejsou příliš vzdálená. Antonín Hýža z Avastu prozkoumal na 40 000 vzorků hackerských hesel a došel k tomuto zastoupení znaků:
58 % [a-z] 9 % [0-9] 20 % [a-z]+[0-9] 5 % [a-z]+[A-Z] 2 % [a-z][A-Z][0-9] 6 % speciální znaky Přičemž, jak sám říká:
První řádek znamená, že 58 % hesel obsahovalo pouze malá písmena.Typickým zástupcem zkoumaných hesel bylo heslo o šesti znacích, sestávající z malých písmen a číslic, odvozené z angličtiny. Občas se objevilo užití leet speak (zaměňující znaky slov za jiné na základě nápodoby). Nejčastěji užitými pojmy byly variace na slova
pass
,root
,hax
– a vůbec nejčastější pakhack
.Pouze 10 % hesel se pohybovalo za hranicí prostého odhadu a snadného cracknutí. Objevily se i značně složitá hesla, ovšem uchovávaná v plaintextu. A 9 % byla prostá slovníková hesla.
Pokud byste chtěli zlomit hrubou silou heslo hackera, Hýža doporučuje:
- cílit 6 či 7znakové heslo a
- dvě sady znaků:
- 28znakovou sadu: acdehiklmnorstu01234579!-.@_
- 41znakovou sadu: acdehiklmnorstubgpxyw0123456789!-.@_#$+*{mezera}
Zdroje
- Avast Blog
- Avast