Facebook + sociální srovnávání = cesta do pekel

Facebook: ikona sociální sítě, služby a společnostiChcete si zadělat na pořádnou depku? Tak optimálně už lehce rozladění vlezte na Facebook. Soustřeďte se na příspěvky přátel. Jste-li po uši zahrabaní v práci, zdlouhavě prohlížejte jejich fotky z dovolené. Nemáte-li partnery, pročítejte ciráty na spokojený vztahový/rodinný život. Nemáte-li ani kačku, mrkejte na všechny ty imbecilní fancy věci, co si právě koupili. A kdybyste náhodou chtěli i vědět, co vám duši zevnitř rozežírá, tak psychouši tomu říkají sociální srovnávání.

S konceptem sociálního srovnávání přišel už v 50. letech Leon Festinger, když zkoumal ovlivnitelnost jedinců jejich sociálním okolím. Nově ho oživila Mai-Ly Nguyen Steers z University of Houston při pokusech teoreticky spojit zjištěnou vysokou korelaci času stráveného na Facebooku a výskytu depresivních pocitů. Co všechno k tomu milá Mai-Ly má, nám bylo rozepsati na Instaluj.cz

Jinak studii samu nazvanou Seeing Everyone Else’s Highlight Reels: How Facebook Usage is Linked to Depressive Symptoms najdete třeba na ResearchGate.