LibreOffice 5.1: čilejší a vstřícnější

LibreOffice se po velké aktualizaci zaměřil na optimalizace na úrovni výkonu, úprav uživatelského rozhraní a rozvíjení kompatibility…

Libre Office: logo, ikona

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

LibreOffice 5.1: rychlejší, více kompatibilní, nabité funkcemi

Půl roku po celočíselném povýšení LibreOffice přichází The Document Foundation s inovací na řádu desetinném – verzí 5.1. Přináší rychlejší nakopnutí aplikace i svižnější operace tabulkových výpočtů, pozměněné rozhraní, podporu podnikových funkcí a lepší souborovou správu na cloudových úložištích.

Jestliže u vás Pětka taky nějak váhala se startem, čeká vás s povýšením milé překvapení v podobě rychlejšího startu, zaznamenatelného i na úrovni uživatelského dojmu. Téhož zrychlení se dostalo i výpočetním funkcím tabulkového enginu. Ve jménu zrychlení uživatelské interakce pak bylo i reorganizováno aplikační prostředí. Italo Vignoli, jeden ze zakladatelů TDF, říká: „Zcela jsme přepracovali uživatelské prostředí tak, aby poskytlo rychlejší a pohodlnější přístup k nejpoužívanějším funkcím. Přidali jsme nové menu do každé aplikace: Styly do Writeru, List do Calcu, Snímek do Impressu a Draw. Navíc došlo přepozicování několika ikon a položek menu na základě uživatelských preferencí.“

Další změnou uživatelského rozhraní je defaultní vykreslování přes OpenGL, které ovšem nefunguje zcela bez chybičky na všech platformách. Pokud vidíte kostičkované písmo místo vyhlazené, raději OpenGL vypněte (Nástroje – Možnosti – LibreOffice – Zobrazení – odškrtněte Použít OpenGL pro veškeré vykreslování).

Ty, kteří nasazují LibreOffice podnikově, potěší funkce usnadňující implementaci v korporátním prostředí. Patří k nim lepší podpora pro Open Document Format 1.2, kompatibilita s proprietárními formáty dokumentů (Apple Keynote 6, Microsoft Write, Microsoft OOXML) a dokumenty Gnumeric. Vývojáři také zjednodušili cloudové funkce LibreOffice. Mnohem snadněji se ukládá do cloudu (Google Drive, SharePoint, OneDrive, FTP…) a přistupuje ke vzdáleným souborům bez nutnosti složitého procházení menu.

Velké změny doprovází pár drobností – např. Writer umí vkládat speciální znaky pomocí Unicode kódu (např. ALT162 už vloží nezlomitelnou mezeru). A dostalo se i na odstranění některých bolístek – kupříkladu opět ve Writeru jde po delší době přidělit položce Znak menu Formát (jinde se jmenuje třeba Formátování písma) přidělit klávesou zkratku.

Celek změn shrnuje Bjoern Michaelsen, vývojář a ředitel TDF: LibreOffice 5.1 je dalším krokem k naplnění naší vize kancelářského balíku, šitého na míru uživatelským potřebám a preferencím. Od roku 2010 jsme prošli několika vývojářskými cykly čištění kódu a získávání lepší odezvy aplikace a nyní jsme už velmi blízko uživatelskému prostředí, které bude opravdu uživatelsky vstřícné. Třetí vývojový cyklus nás přivádí ke konceptu rozhraní, v němž si uživatel bude moci vybrat to nejlepší rozložení prvků vzhledem k vlastním potřebám a využít co nejlépe pracovní plochu, doplňuje český vývojář a ředitel TDF Jan Holešovský, ředitel The Document Foundation.

Zdroje

  • The Document Foundation Blog