Plzeň, 28. března 2025 – WP-Hosting, silně zaměřený na WordPress, nově nabízí webservery LiteSpeed zdarma přímo v rámci svých tarifů – a to OpenLiteSpeed pro sdílený webhosting a LiteSpeed Enterprise pro virtuální a dedikované servery. Výrazné zrychlení se netýká jen WordPressu, ale všech CMS. U WP-Hosting navíc LiteSpeed rozjedete i bez programátorských schopností a bez zádrhelů v administraci.
Rychlost
Rychlost není jen o pohodlí. Rychlost ovlivňuje vnímání webu návštěvníkem. Nedostatky v rychlosti načítání snižují viditelnost ve vyhledávání. A především rychlost se přímo podílí na konverzi.
S každým návštěvníkem, který nemínil čekat, až se to celé načte, odchází jeho kupní síla, zvyšuje se bounce rate a snižuje se doba strávená na webu, což má opět dopad na hodnocení webu Googlem.
V číslech:
- Akamai Online Retail Performance Report: Milliseconds Are Critical:
zpoždění 100 milisekund sníží konverzi o 7 %
2s zpoždění zvyšuje bounce rate o 103 %
stránku, která se načítá déle než 3 s opustí 53 % návštěvníků
- Snížení rychlosti načtení webu:
z 1 s na 3 s zvýší pravděpodobnost opuštění webu o 32 %
z 1 s na 5 s -“- o 90 %
z 1 s na 6 s -“- o 106 %
z 1 s na 10 s -“- o 123 %
Ale abychom jen nestrašil negativními čísly, zmiňme příležitosti zrychlení, které je více než vyvažují:
- Při zrychlení 0,1 s:
retail zaznamenal růst konverzí o 8,4 % a hodnoty objednávky o 9,2 %
travel: růst konverzí o 10,1 % a hodnoty objednávky o 1,9 %
luxusní zboží: zvýšení počtu zobrazených stránek o 8,6 %
lead generation weby: snížení bounce rate o 8,3 %
Co jsou OpenLiteSpeed a LiteSpeed Enterprise?
LiteSpeed jsou nejpokročilejší webservery: jsou postaveny na event-driven architektuře a podporují protokoly HTTP/3 a QUIC. Byly navrženy především pro WordPress a WooCommerce, ale stejně tak si poradí s jakýmkoliv dynamickým obsahem při zachování nejlepšího uživatelského zážitku.
Zrychlují servírování obsahu (mj. díky server-side caching). Zvládají náhlé výkyvy při extrémních nárůstech návštěv (hlavně díky event-driven architektuře). Mají vestavěné funkcionality bezpečnosti (ochranu proti DDoS a dalším útokům, filtrování dle IP, integraci s bezpečnostním systémem ModSecurity). A navíc jsou kompatibilní s nastavením Apache (.htaccess, mod_rewrite), díky čemuž se na ně přechází opravdu velmi snadno.
Oba webservery mají vestavěný caching přes plugin LSCache, což se rovná rychlosti, která nechává konkurenci daleko za Vámi. Veškeré info o OLS a LSE skýtá LiteSpeed Wiki.
Jaké výhody skýtá sám poskytovatel WP-Hosting?
WP-Hosting není firma jednoho výstřelu či jedné technologie. Sám mám u nich weby od 2019 a jejich přednosti lze shrnout v pár bodech:
- specialisté na WordPress: instalace WP na klik, optimalizace, zásadní pluginy v základu – nyní tedy i LiteSpeed servery a jejich plugin LSCache – což je aktuálně nejrychlejší řešení na trhu
- migrace 1 projektu na tarif zdarma – pro více webů a rozsáhlejší projekty nabízí migraci na klíč
- VPS a dedikované servery – pro více domén a větší domény dostanete vlastní servery s parametry, jaké budete chtít – navíc s výraznou úsporou oproti hostování jednotlivých domén na sdíleném hostingu
- bezpečnost: 24/7 monitoring, ochrana proti DDoS a útokům na
wp-login.php
čixmlrpc.php
, zálohy dat i databází, skenování malware, blokování botů a AI botů - pro vývojáře: WP CLI, SSH, Composer…
- lidská podpora, která je připravena řešit nejen běžné problémy uživatelů, ale i komplikace způsobené neustálou snahou optimalizovat web a dotazy všetečných SEO specialistů:))
Jak získat OpenLiteSpeed či LiteSpeed Enterprise?
OpenLiteSpeed
OpenLiteSpeed je přímo součástí tarifů WordPress Standard a WordPress Max. Chybí vlastně jen v nejnižším tarifu WordPress Lite, jehož parametry již morálně zastarávají – zejména můžete narazit na memory_limit, která je 128 MB. Standard přitom nabízí už 512 MB a Max 1024 MB.
OpenLiteSpeed můžete mít i na serverech. Pokud ovšem nejste zarytí zastánci open source, ani nepohrdnete přednostmi, které LiteSpeed Enterprise nabízí navíc.
LiteSpeed Enterprise
LiteSpeed Enterprise je nativně podporován na virtuálních a dedikovaných serverech od 2 CPU výše. Vynechána je opět jen nejnižší konfigurace Start – ostatní možnosti LiteSpeed Enterprise podporují, a to jak ty předdefinované, tak řešení sestavená na míru nejnáročnějším zákazníkům.
Kde pořídit LiteSpeed v ČR?
- Jednou variantou je malá IT firma zaměřená na vývojáře, s komplexním nastavením a nástroji určenými vývojářům – a relativně draze, v podstatě nabízí hosting za cenu, za kterou jinde pořídíte servery.
- Druhou variantou je nadnárodní Webglobe se širokým polem aktivit. LiteSpeed je variantou jak pro webhosting, tak patrně i pro servery (je ho třeba specifikovat při výběru serveru). Zkušenosti s Webglobe se různí, ale může být pro Vás vhodný.
- Já zvolil poskytovatele, kterého jsem si už sám ověřil – WP-Hosting. Má tu správnou velikost i přístup – jak k zákazníkovi, tak k vlastnímu řemeslu.
Kdy přejít?
Webservery LiteSpeed jsou v rámci uvedení technologie zdarma v rámci běžných tarifů: přidáním podpory pro OpenLiteSpeed a LiteSpeed Enterprise se cena tarifů nezměnila. Nicméně tyto technologie jsou velmi žádané. WordPress nedokáže nic zrychlit více než kombinace LiteSpeed a LSCache. A pro ostatní CMS (Joomla, Drupal, Magento, PrestaShop, OpenCart, XenForo či Media Wiki), to platí taky – zvláště když máte dynamický web (což už je dnes každý).
S přechodem bych moc neotálel – LiteSpeed představuje skutečnou přidanou hodnotu. Jakmile si to poskytovatel uvědomí, nacení ji mnohem výše než zastaralý Apache.
Zdroje
- Akamai
- ThinkwithGoogle.com
- Deloitte
- Ultahost
- WP-Hosting
- LiteSpeedTech.com