Opera pokračuje v chaosu

Opera přináší zpět opuštěné funkcionality, implementuje podporu nejnovějších fičur – a zobrazuje nacachované stránky mnohem rychleji než ostatní browsery.

opera O logo

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Opera 25 pokračuje v chaotické evoluci

Opera vykazuje cosi jako rozporuplný vývoj. Z prezentovaných změn se zdá, jako by její vývojáři řešili pouze, který prvek kam dát a jak upravit vizuální efekty prohlížeče. A vzhledem k tomu, že jiné změny neprezentují, těžko říct, co se odehrává pod povrchem.

Pětadvacátá verze Opery se konečně vrací k záložkám. Komunita se vývojářům za jejich absenci patrně odvděčila mnoha reakcemi, a tak je implementovali zpět. I když – hlavně ve vizualizované podobě. Nyní tedy záložky nejsou pouhým výpisem oblíbených stránek, ale mají podobu náhledu v oknech – navíc náhledů, které se nepřizpůsobují např. změně velikosti okna prohlížeče. Sice si je můžeme zmenšit do podoby pouhého výpisu, ale tento výpis je přístupný pouze na zvláštním panelu. Chcete-li tedy rychle přejít na web uložený mezi oblíbenými – musíte otevřít panel se záložkami, tam tento web vyhledat a odkliknout.

Nová úvodní obrazovka nabízí krom Rychlého přístupu a zmíněných Záložek také Zajímavosti – tedy v podstatě agregátor zpravodajství. Ten sice umožňuje vybrat si oblasti zájmu, ale neumožňuje nastavení jeho zdrojů. Stejná nevstřícnost prohlížeče se projeví při snaze o import záložek. Ve správci záložek budete hledat marně. Při postupu vytýčeném v Nápovědě na webu Opery se také výsledku nedoberete, a aby to Opera korunovala – při vyhledávání klíčových slov (ať už v češtině, nebo angličtině) v Nápovědě samotného prohlížeče, také požadované nenaleznete. Pokud daný import v Opeře existuje, patrně je k jeho využití potřeba více času, schopností a vůbec chuti ho hledat, než je jakýkoliv uživatel ochoten vynaložit.

Krom zmíněného přibyla PDF čtečka integrovaná přímo v prohlížeči, podpora H.264 a webových notifikací a lepší podpora pro MP3 audio a HiDPI video.

I přesto, že Opera využívá stejně jako Google Chrome vykreslovací jádro Chromia 38 a stejně tak další funkcionality projektu Chromia, subjektivně se zdá, že mnohem rychleji vykresluje již navštívené stránky a weby přidané do záložek než jiné browsery. Je možné, že efektivněji využívá nejen síťové předvídání, ale také cachování prohlížeče. Pokud se tak skutečně děje, vývojáři se s tím nechlubí…

Zdroje