Microsoft převádí staré programy do Storu

WordPad, Mapa znaků, Nástroj Fax a skener a Prohlížeč souborů formátu XPS se nově podívají do Windows Store coby APPX balíčky převedené pomocí Desktop App Converter.

Microsoft logo

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Windows Store nově i se starými systémovými programy

Microsoft do Windows Store zařadil systémové aplikace typické ještě pro 32bitové Windows a x86 procesory. Umožnil mu to projekt Centennial, představený na vývojářské konferenci Build. Které programy to jsou, proč se ocitly mezi univerzálními aplikacemi a co tím Microsoft sleduje?

Mezi aplikacemi Windows Store se ocitly mnohými zapomenuté, jinými nikdy nepoužité:

Sami je v obchodu nenajdete – lze se k nim dostat jen přes přímé odkazy.

Klasické 32bitové programy byly převedeny do APXX balíčků v rámci projektu Centennial. Jeho posláním je umožnit převod existujících desktopových aplikací (Win32, .NET a dalších) do prostředí Windows 10, postaveného na ekosystému UWP (Universal Windows Platform). Starší programy nedostanou podobu univerzálních aplikací (nebude možné je spouštět např. na mobilních Windows 10). Jen se díky aplikaci Desktop App Converter (tj. konkrétní výstup projektu Centennial) zbaví MSI instalátoru ve prospěch instalačního balíčku APPX, který systému Windows 10 umožňuje kompletně spravovat chování programu, včetně vytvářených složek, zápisů do registru aj. Fakticky Windows 10 většinu pouze virtualizuje pomocí přesměrování, vytváří v cílových adresářích pouze zástupce a data samotná ukládá dle vlastní dikce.

Díky těmto krokům se i aplikace napsané ve starším kódu stanou lépe ovladatelné ve Windows 10. Usnadní to jejich aktualizace, zobrazovaní jim odpovídajících notifikací, sníží zaneřádění systému a ulehčí odinstalaci. Po těchto vlaštovkách by měly následovat i další 32bitové aplikace, některé pak budou více začleňovány do UWP prostředí a z některých by se měly stát v podstatě zcela nové, univerzální aplikace.

Všechny tyto změny by mohly vést k tomu, že aplikace, které byly léta neodinstalovatelnou a přesto nepoužívanou částí systému, by se nově mohly dát odinstalovat. A také kolují zvěsti, že následovat bude x86 emulace na ARM procesorech, což by vedlo k možnosti pouštět tyto aplikace i na smartphonech a plně využívat funkce Continuum (bezešvého přechodu práce mezi mobilem a desktopem).

Zdroje