Webmasterský nástroj Search Console přidává novou položku – Stránky s videi.
Google opět potvrzuje, jakou váhu přikládá obsahovému prvku videa. Pro strany webu, které obsahují videa, zavádí vlastní položku v Google Search Console Stránky s videi, která nabízí přehled indexování videí na webu.
Google Search Central oznámil úplné spuštění funkcionality na Twitteru:
Dokončili jsme spuštění reportu indexování videí na Google Search Console. Když Google detekuje na webu video, zobrazí položku v levém menu v sekci Index. Pevně věříme, že vám to pomůže pochopit, jak si vaše videa vedou ve vyhledávání!
Základní přehled Stránky s videi
Výchozí přehled nabízí
- počet indexovaných videí/stránek s videi
- počet neindexovaných videí
- (a odkazy k podrobnostem obou indexovaných a neindexovaných videí)
Neindexovaná videa
Pod videi, která nejsou indexována, je přehled problémů na dotčených stranách. Každý problém by měl odkazovat na přehled dotčených podstran, a to sice s:
- URL strany webu
- URL videa
- datem posledního procházení
Zatím se mi podařilo pouze jedinou variantu problému, a to sice Googlu se nepodařilo najít výrazné video na stránce. Zajímavým momentem je, že šlo vždy o embedy videa z Vimea. Oproti tomu žádné z videí mající coby zdroj YouTube nebylo považováno za nevýrazné.
Tento šovinismus Googlu může být jen příznakem rané fáze implementace – nebo zůstane zachován. Ostatně Google odstraňuje jen zlo, kolem kterého se víří mediální vody.
Indexovaná videa
Příjemnějším přehledem jsou indexovaná videa. Pod výchozím grafem stačí rozkliknout Zobrazit data o indexovaných stránkách s videi a vyskočí na vás seznam URL stran webu a zdrojů videí doprovázený přehledem o indexování počtu videí v čase.
Google nemusí indexovat všechna videa
Funkcionalita přehledu indexování videí se nepromítá jen do položky Stránky s videi. Zobrazuje se totiž i v nástroji Kontrola adresy URL. Když necháte zkontrolovat konkrétní podstranu, zjistíte, kolik videí Google indexuje. Podstatné tj. videogalerie s větším počtem videí. Můžete totiž zjistit, že Google indexuje pouze jedno ze všech videí, a to typicky první video.
Když po Kontrole adresy URL rozkliknete možnost Indexování stránek s videi. Zde zjistíte:
- kolik videí z celého počtu bylo vybráno k indexování
- URL zdroje videa
- URL miniatury (obrázku na YouTube, který se nachází také na URL https://i.ytimg.com
- datum posledního procházení
Jak zjistit problém s indexováním videí?
Problémy s indexací videí zjistíte nejen v Google Search Console samé (pod GSC – Index – Stránky s videi), ale upozorní vás na ně i implementovaná notifikace emailem přímo z
Jak nechat indexovat videa Googlem?
Nejjednodušší odpovědí je nasadit strukturovaná data a videa jimi pečlivě otagovat. O úspěšnosti otagování videí – tj. o tom, na kolik vnímá strukturovaná data Google – se přesvědčíte opět v Google Search Console, a to sice v sekci Vylepšení pod položkou Videa.
Další čtení
Více informací o indexování videí Google skýtá Nápověda Search Console: Přehled indexování videí.