Čtyři země v pirátském hledáčku US Kongresu

Výbor amerického Kongresu definuje země představující nejvyšší riziko ušlého zisku pramenící z krádeže americké softwarové kreativity.

ikona střetu black hat a white hat

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Americký kongres má čtyři země v hledáčku softwarových pirátů

Výbor amerického kongresu jmenoval čtyři země, které nadále mají být v hledáčku anti-pirátských aktivit: Čínu, Rusko, Indii a Švýcarsko.

Výbor mezinárodní ochrany a prevence krádeží poukázal konkrétně na Čínu, Rusko, Indii a Švýcarsko. Definoval je položky svého „seznamu podezřelých a sledovaných“ (Watch List). Důvodem, proč jmenujeme země zvýšeného podezření, je snaha varovat ty, kteří profitují díky krádežím plodů těžké práce amerických tvůrců. A upozornit země, které jim pomáhají, že jim věnujeme zvýšenou pozornost a že od svých obchodních partnerů očekáváme ochranu duševního vlastnictví, vysvětluje aktivitu kalifornský senátor Adam Schiff.

Jmenování prvních dvou zemí asi nikoho nepřekvapí. Čína má notoricky vysokou míru pirátství – v roce 2013 činila 74 %, což znamená, že 74 % veškerého komerčního a proprietárního softwaru bylo užíváno v rozporu s ochranou duševního vlastnictví. Na podobných číslech se pohybuje i Rusko a vzhledem k velikosti obou zemí jde o nemalé částky ušlého zisku. Tamější pirátství trápí typicky firmy jako Microsoft. Ten se momentálně snaží zvýšit podíl zaplaceného software prostřednictvím Microsoft Surface a Windows 8. Ovšem jeho snahy se dostávají do konfliktu s přístupem čínské vlády.

Třetí Indie se na seznam dostala, i když v ní má křivka pirátství sestupnou tendenci. Přesto se však za rok 2013 pohybovala ještě na 60 % veškerého softwaru. Překvapením je jmenování Švýcarska. To sice zdaleka nevykazuje takovou míru pirátství jako jeho společníci, avšak americkému kongresu se patrně znelíbilo rozhodnutí švýcarského Nejvyššího soudu, v jehož důsledku je prý prakticky nemožné, aby držitelé práv byli schopni podat žalobu proti rozsáhlým sítím porušujících jejich práva prostřednictvím peer-to-peer sítí.

Zdroje