Česko stále na vlně investičního zájmu

Investiční apetit v České republice stále roste. Jen v roce 2016 se prodalo 288 firem za rekordních 251 miliard korun. Většina peněz protekla uvnitř českých hranic a jen minimum směrovalo ven. Mohla za to nejen oslabená koruna, ale i další vlivy.

česká koruna

Byznysu se v Česku daří. Právě o tom svědčí čísla prodejů českých firem. Prodalo se jich nejvíce v celém regionu střední a jihovýchodní Evropy. V celkové výši investovaných financí se před ČR dostalo jen Polsko. Meziročně vzrostl objem transakcí o 38 %.

Mezi tahouny tohoto pozitivního vývoje patří silný zájem čínských i japonských společností o české firmy, dobrá ekonomická situace firem a dostupné akviziční financování podpořené slabou českou korunou, identifikuje klíčové faktory růstu Štěpán Flieger, šéf oddělení fúzí a akvizic Ernst & Young..

Investiční apetit přitom nemotivuje jenom nákup firem, ale i jejich prodej. Majitelé již vybudovaných a solventních firem zvažují jejich prodej a hledají, kde by své peníze a zájmy dále zúročili.

Největším obchodem se stala koupě 31% podílu v energetické firmě EP Infrastructure investiční společnosti Macquarie za 1,64 miliard USD. Významně se na celkových číslech podepsala také fúze gigantů antivirových řešení Avastu a AVG za 1,4 miliardy dolarů.

Nejvíc nakupoval holding Jaroslava Strnada Czechoslovak Group, který uskutečnil šest významných akvizicí (např. značek Avia a Prim). Druhý nejaktivnější investor, čínská skupina CEFC, získal mezi jinými obchodní komplex Florentinum a podíl v J&T Finance Group.

Pozoruhodným faktorem je mezistátní pohyb peněz. 68 % všech investic uskutečnili čeští investoři v rámci ČR, 23 % celkového objemu přiteklo ze zahraničí a 9 % investic směřovalo z Česka ven. „Do značné míry jde o důsledek oslabené české koruny, která znevýhodňuje nakupování podniků v zahraničí,“ komentuje to expert Ernst & Young na fúze Michal Hrmo. Ve srovnání s rokem 2015 narostl počet domácích transakcí o 121 %, zároveň však došlo k poklesu investic českých subjektů do zahraničí o 32 %. Domácí investoři cílili především okolní státy, tedy Polsko, Slovensko a Německo.

Nejvíce peněz proteklo IT (15 %), nemovitostmi (13 %) a oblastí maloobchodu/velkoobchodu (12 %). Meziročně počet transakcí vzrostl ve stavebnictví, v informačních technologiích, v bankovnictví a finančních službách. Naopak pokles investičního zájmu zaznamenala média/telekomunikace a potravinářství.

KupovanýKupujícíObjem (mld. USD)
EP Infrastructure, a.s. – 31 % (CZ)Macquarie (AU)1648
AVG Technologies N.V. – 100 % (NL)AVAST Software s.r.o. (CZ)1365
Florentinum – 100 % (CZ)CEFC China Energy Co. (CN)301
TSS Cargo a. s. – 80 % (CZ)CEFC China Energy Co. (CN)269
Sonnen GmbH – NA (DE)Envision Energy Ltd, China eCapital Corporation, Inven Capital; GE Ventures, SET Ventures85
INVIA.cz a. s. – 90 %Rockaway Travel SE (CZ)85
Pražská teplárenská LPZ a. s. – 100 % (CZ)Veolia Energie ČR, a.s. (CZ)80
CPI Hotels and Hotel Lucemburská – 100 % (CZ)CPI Property Group (CZ)45
NetBrokers holding, a. s. – 50,01 % (CZ)Bauer Media Group (DE)39
Travel Service, a. s. – 39,92 % (CZ)CEFC China Energy Co. (CN)34
10 největších transakcí v ČR v roce 2016

Česká konjunktura úspěšně odolává světovému trendu. Celosvětově totiž investice zaznamenaly útlum v řádu 18 % na 3,2 biliónu dolarů. Nejvíce se investovalo v energetice, těžebním průmyslu a v utilitách. A nejvíc podobu a strukturu investování ovlivnili regulátoři a Číňané.

„Zatímco regulátoři mnoha velkým transakcím zabránili, čínští investoři naopak obří transakce iniciovali a velkou část z nich i zdárně dokončili,“ říká Hrmo. „V roce 2016 byla z různých důvodů zmařena téměř čtvrtina ohlášených transakcí, což je nejvíc od finanční krize v letech 2008 – 2009. Na druhé straně aktivita čínských investorů měřena počtem transakcí meziročně vzrostla čtyřnásobně.”

Zdroje

  • Ernst & Young
  • Euro.cz