Adobe už delší dobu zavádělo cloudové funkce sdílení podpisů apod. Nyní vydává překopaný, přejmenovaný a nově naceněný Reader. Pro příště ho bude nazývat Adobe Acrobat Reader DC a víceméně ho nabízet coby nástroj různých úprav a cloudového sdílení PDF. Jeho využitelnost coby prosté čtečky PDF bude spíš otrávená novými funkcemi, jejichž užitečný rozsah začíná až od placených verzí.
Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:
Adobe Reader je mrtev. Ať žije Adobe Document Cloud!
Adobe lehce překopalo Adobe Reader, rozšířilo jeho funkčnost, doplnilo ho cloudem a nově pojmenovalo Adobe Acrobat Document Cloud. Adobe chce tímto způsobem akcentovat monetizaci typu software jako služba. Většina funkcionalit nové čtečky bude tedy navázána na měsíční paušál.
Acrobat DC je výrazně orientován na cloud. Nabízí multiplatformní přístup a správu dokumentů pomocí identifikátoru Adobe ID. Je-třeba si tento identifikátor vytvořit, chceme-li nové funkce používat. Adobe Acrobat DC je k dispozici ve třech nabídkových plánech. Základní Reader je nadále zdarma, ovšem značně omezen co do funkcí.
Cílem Adobe je především nalákat abonenty na měsíční paušály – plně funkční plán Pro za 18,14 € měsíčně při ročním předplatném, nebo lehce osekaný Standard za 15,72 € měsíčně. I základní verze poskytne běžné funkcionality PDF čtečky včetně podepisování, přidávání komentářů, dotykové rozhraní pro mobilní zařízení, ukládání, odesílání a sledování dokumentů online.
Standard verze nabídne tisk do PDF, plnou kompatibilitu s aplikacemi Microsoft Office, převod webů do interaktivních PDF souborů, úpravy textů a dalšího obsahu, převod nejen do Wordu, Excelu, PowerPointu, ale také do obrázků JPEG, TIFF, PNG, optimalizaci PDF a přidávání záložek, číslování a vodoznaků. Plná Pro verze rozšíří funkcionality o profesionální nástroje typu
- převod naskenovaných dokumentů do editovatelných PDF;
- vytváření technických souborů PDF v aplikacích Microsoft Project, Visio či Autodesk AutoCAD;
- ověřování PDF dle ISO standardů či standardů pro usnadnění přístupu pro osoby se zdravotním postižením;
- vytváření vysoce kvalitních PDF v macovské Wordu;
- rozšířenou editovatelnost na iOS a Androidu;
- přidání multimediálního obsahu;
- kontrola před výstupem a příprava na tisk ve vysoké kvalitě;
- porovnávání verzí PDF souborů aj.
Pomocí Adobe Acrobat DC budou moci uživatele přistupovat hned do několika cloudů, konkrétně získají přístup k dokumentům Adobe Creative Cloud, Adobe Document Cloud a Microsoft Office 365. Součástí produktu je i tzv. Mobile Link – služba, která zajistí přístup k uživatelovým souborům, nastavením i podpisům odkudkoliv. Další službou je Send & Track, pomocí níž může uživatel spravovat, sledovat a mít přehled o používání svých dokumentů.
S mnohými funkcemi novými samozřejmě aplikace nabyla i na objemu. Jen v programové složce zabírá na 167 MB, paměti si samozřejmě také ukousne opět větší kousek hned několika spuštěnými procesy. Je orientována především na cloud, správu a úpravy dokumentů z jakéhokoliv zařízení. Uživatelé, kteří Adobe Reader využívali pouze ke čtení PDF souborů, patrně nová verze radost neudělá a budou muset sáhnout po nějaké méněúčelové utilitce. Z těch opravdu prostinkých můžeme doporučit třeba program Sumatra PDF.