Vivaldi, ač postavené na WebKitu a Chromiu, kvůli kterým se se svými kolegy rozešel Jon von Tetzchner a které mj. jiné sdílí právě s poslední Operou, je vskutku příslibem oživení browseru v pojetí staré, dobré Opery… Technical Preview samozřejmě ještě příliš nefunguje a jeho používání na běžnou práci by patrně skončilo počítačovým násilím… tedy násilím na počítači;)
Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:
Vivaldi Technical Preview 3: finální předbeta
Browser Vivaldi, pohrobek staré Opery, postavený na kombu Chromia a Blinku, je zpět se snad už posledním technickým náhledem před veřejnou zkušební verzí. Přes oddalované uvedení ostré verze má Vivaldi co nabídnout – co konkrétně?
Vivaldi se evidentně vydává cestou oživování fičur a jejich pojetí z oplakávané Opery 12. Můžeme tak v něm mimo jiné nalézt:
- boční panel zahrnující záložky, připravovaný mail a kontakty, přehled stahování a klasický poznámkový blok – boční panel může nalevo i napravo;
- vlastní určení pozice oušek panelů – na bocích se zobrazují coby náhledy panelů + se jejich náhledy dají nastavit i při umístění nahoře a dole;
- vytvoření vyhledávače z vyhledávací políčka jakéhokoliv webu;
- koš pro otevření zavřených panelů;
- gesta myší a nastavitelné klávesové zkratky;
- posuvník pro zoomování stránky;
- nejrůznější Akce stránky;
- možnost obrázky vypnout či zobrazovat jen z mezipaměti;
- štosování panelů (Tab Stack) při nahromadění vícero otevřených;
- náhledy neaktivních panelů po najetí kurzorem na jejich ouško aj.
Tým kolem bývalého CEO Opery Jona von Tetzchnera cílí zkušeného uživatele, který chce browser nabitý funkcionalitami, ale také do značné míry přizpůsobitelný svému uživateli. Ten to dokládá slovy:
Vivaldi je seriózní nástroj pro ty, kteří chtějí z brouzdání internetem vytěžit co nejvíce. Není pouze o produktivitě, ale také o pomoci uživateli získat opět kontrolu nad tím, jakým způsobem bude používat web. Prostě věříme, že právě uživatel má být na prvním místě.Také proto je Vivaldi vybaveno nastavitelnými klávesovými zkratkami, gesty myší i značně upravitelným prostředím.Mezi novinky technického náhledu třetí verze patří:
- možnost k poznámce přiložit screenshot či soubor coby přílohu;
- možnost zapnutí Native Windows v Linuxu pro přizpůsobení se vykreslení prohlížeče danému prostředí;
- možnost načítání obrázků a doplňků až po kliknutí;
- automatická aktualizace (ve Windows), doplnění klasických voleb stahování aj.
Zůstala zachována fancy fičura barevného zvýrazňování aktivního listu převládající barvou webu. A Speed Dial – tedy okno rychlých voleb po otevření nového panelu nabízí jednak vytvoření několika složek panelů rychlého přístupu (složky se vytvářejí pomocí plus na horní liště, kde se také zobrazují), jednak možnost rychle přejít k otevření webu ze Záložek či nedávné Historie.
Samozřejmě v Technical Preview najdeme i nedodělky typu:
- panel nejde vytrhnout z prohlížeče a nové okno si musíme spustit přes menu;
- nemaximalizované okno nelze volně přemisťovat po obrazovce, je nutno ho dopřesunovat jeho rozměry na požadované místo;
- rychlost reakce vlastního prostředí není nejsvižnější;
- prohlížeč má tendenci se sekat.
I když Vivaldi ještě není ve fázi běžné použitelnosti k surfování, již nyní je příslibem velmi zajímavé alternativy Google Chrome. I když je vystavěno na stejných technologiích, přináší zcela jiné rozvržení prostředí, možnost jeho přizpůsobení, nastavení ovládacích prvků a vůbec pojetí komplexu browseru a doprovodných funkcí. Určitě mnohem blíže Opeře ≤ 12 než Opera současná.
Zdroje
- Vivaldi Blog
- Techcrunch.com
- Vivaldi