Proč rodiče ohrožují své děti?

Rodiče stále trpí podivnými návyky sdílení, i když jde o nahé fotky vlastních dětí.

ikona střetu black hat a white hat

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Proč rodiče ohrožují své děti?

Léto, vodička, rodinná pohodička. Děcka ve vodě, jen roucho Evino/Adamovo na sobě. A maminy a fotříci tu radost fotí a sdílejí s celým světem. Doslova: s celým světem. A právě na to upozorňuje český správce nejvyšší domény CZ.NIC. Rodiče totiž bez rozmyslu vystavují své děti nežádoucí pozornosti v důsledku toho, že si pletou veřejná alba cloudového fotoalba Rajce.net s alby soukromými zabezpečenými heslem…

Tato fotka [malý provazochodec – samozřejmě nahý] na má okolo 11 000 zobrazení. Zřejmě má rodina hodně přátel a ti se na ni dívají znovu a znovu… Opravdu si to myslíte?

Kateřina Vokrouhlíková z CZ.NIC

Příhodnost dotazu Vokrouhlíkové lze doložit srovnáním počtů zobrazení takovýchto dětí, které jsou foceny nahé, s počty zobrazení fotek, které Rajče.net samo považuje za oblíbené. Zatímco převelice oblíbená krajinka hor má celkem 126 zobrazení, dosahují fotografie neoblečených dětí desetitisícových zobrazení. I člověku neparanoidnímu a veškerých podezření prostému musí být jasné, že tyto fotky přitahují pozornost, která není normální čistě ve statistickém smyslu toho slova.

Navíc veřejná expozice těchto fotek i v rozporu s Pravidly služby rajce.net – viz článek 13:

Obsah zobrazující nahé osoby, zejména mladší 18ti let, je na Rajče povoleno umisťovat pouze do soukromých alb s heslem; ostatní ustanovení těchto pravidel, zejména zákaz umísťovat na Rajče pornografický obsah nebo obsah neoprávněně zasahující do práva na ochranu osobnosti třetích osob, zůstávají i v takovém případě nedotčena.“

V dané kauze ovšem nefungují pouze kognitivní schopnosti rodičů, ale také kontrolní mechanismy daného serveru. Miroslav Buček, autor a zakladatel služby rajče.net, službu brání: 

Fotky nahých dětí, kde je vidět přirození aktivně schováváme, touto problematikou se zabýváme dlouhodobě, ale jak je vidět, nefunguje na 100 %, můžete nám poslat na email info@rajce.net odkazy na problematické fotky, ihned je schováme.

Server k problematice tedy přistupuje aktivně, nicméně mu brání podobné kontrolní mechanismy, jaké používají např. OneDrive, Google Drive či Facebook, které v případě sdílení obdobného materiálu často bez jakéhokoliv pardonu zcela zablokují uživatelský účet.

Služby typu Rajče.net by měly zvážit nejen automatizovanou kontrolu obsahu sdílených materiálů, ale možná i nabídku dobrovolně omezujících programů pro rodiče (zvláště) s malými dětmi, jejichž kognitivní kapacita není ani tak omezována genetickými dispozicemi, jako spíš kombinací permanentního stresu a nevyspání. To se pak není co divit, když utahaný rodič svého právě rozjásaného stresora vyfotí, a v opojení z ojedinělého klidu své fotky postne, aniž by vůbec věděl, že je právě sdílel bůhví s kým. 

Zdroje

  • CZ.NIC
  • Rajče.net