Firefox usnadní sdílení brouzdací seance pomocí Firefox Hello, nabídne synchronizaci prohlížení napříč instancemi a v laboratořích experimentuje s novým renderovacím jádrem Servo.
Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:
Firefox 45: synchronizace a optimismus do budoucna
Firefox 45 přidává i ubírá funkce panelů, rozšiřuje možnosti synchronizace a sdílení informací, záplatuje bezpečnostní chyby a nejen to. Slibuje i markantní nárůst výkonu při prohlížení webu do budoucna. Přitom nejde jen o změnu směrem k multiprocesové struktuře browseru, ale o zcela nové.
Pětačtyřicátý Firefox umožňuje sdílení panelů prostřednictvím služby Firefox Hello. Stačí jen odkliknout Hello, pozvat přítele a veškerá prohlížecí seance bude přenášena pomocí služby.
Krom toho se snadno dostaneme i k webům prohlíženým na jiných zařízeních. Slouží k tomu tlačítko synchronizovaných panelů v podobě jakéhosi zvonečku, které na lištu prohlížeče vyneseme z hlavního menu. Díky tomu můžeme snadno pokračovat v práci napříč všemi synchronizovanými instancemi Firefoxu. Navíc nás na weby otevřené v jiných synchronizovaných Firefoxech odkáže i vylepšené našeptávání.
Vylepšené našeptávání již nenabízí pouze dříve procházené adresy a možnost vyhledání pomocí defaultního vyhledávače, ale také výše zmíněné adresy navštívené na jiných zařízeních a také našeptávání vybraného vyhledávače.
V novém Firefoxu funkcionality jen nepřibývají, ale také ubývají. Tou ubyvší je seskupování panelů zvané Panorama. Pokud by vám Panorama nějak zvlášť chyběla, můžete ji alternovat rozšířením Tab Groups.
Opraveno bylo na 23 bezpečnostních chyb, z nichž 9 bylo kritických. Novinky pro vývojáře zahrnují i podporu pro Push API a Web Speech API – tedy rozhraní pro zasílání push notifikací na plochu počítače a rozhraní pro rozpoznávání a syntézu hlasu.
Verze číslo 45 je opět verzí určenou k prodloužené podpoře – tzv. ESR verze. Tato ESR verze ovšem nemá ve výchozím nastavení povolené služby Firefox Hello a Service Workers. Androidí varianta Firefoxu 45 přináší změnu struktury nastavení prohlížeče a možnost načítání obrázků až na vyžádání kvůli úspoře přenesených dat.
Do budoucna se můžeme těšit na vysoký nárůst výkonu Firefoxu, a to nejen díky jeho zmultiprocesnění. Vývojáři v laboratořích Mozilly totiž experimentují s novým vykreslovacím jádrem Servo. To je postaveno na programovacím jazyku Rust a stejně jako tento jazyk určeno k nasazení na moderním hardwaru – především na vícejádrových procesorech. Díky tomu dosahuje mnohem lepším výsledků než konkurence. Vývojář Googlu Jake Archibald Servu v experimentálním testu naměřil rychlost zobrazování 60 fps (snímků za sekundu) tam, kde WebKit (Safari) dosáhl pouze 5 fps, Gecko (aktuální jádro Firefoxu) 9 fps a Google Chrome 15 fps.